Yetenek taramasına katılan ilköğretim öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarının incelenmesi
Primary education students participating in talent screenin gexamination of attitudes towards physical education course
- Tez No: 750170
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞABAN ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Beden Eğitimi Dersinin öğrencilerin okul başarısını olumlu yönde etkilediği ve motivasyonlarını arttırdığı düşünülmektedir. Bu nedenle, çalışma Yetenek Taramasına Katılan İlköğretim 5. ve 6. sınıf Öğrencilerinin Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutumları ile Yetenek Taraması Aşamaları arasındaki başarı oranlarının incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun İlinde yapılmakta olan Yetenek Taramasına katılan 5. ve 6.Sınıf öğrencileri arasında 645 kişi oluşturmaktadır. Öğrencilere, Beden Eğitimi Dersine Yönelik Tutum Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterip göstermediğine Kolmogorov Smirnov testi ile bakılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Buna bağlı olarak verilerin analizinde iki grup karşılaştırmalarında Mann-whitney U testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkide ise ise pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi olarak 0,05 kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is thought that the Physical Education Lesson positively affects the school success of the students and increases their motivation. For this reason, the study was conducted with the aim of examining the success rates between the Attitudes of the 5th and 6th Grade Primary School Students Participating in Talent Screening towards Physical Education Lesson and the Stages of Talent Screening. The sample of the research consists of 645 students among the 5th and 6th grade students who participated in the Talent Screening in Samsun. Attitude Scale Towards Physical Education Lesson was applied to the students. Research SPSS 21.0 program was used in the statistical analysis of the data. The Kolmogorov Smirnov test was used to determine whether the data showed normal distribution or not. It was determined that the data did not show a normal distribution. Accordingly, the Mann-Whitney U test was used in the analysis of the data in comparison of the two groups. Pearson correlation test was used in the relationship between the variables. The significance level was accepted as 0.05.