Early-year undergraduate research experiences: How students are mentored, how valuable they find this experience, and what kinds of costs they associate with it
Lisans eğitiminin ilk yıllarında araştırma deneyimleri: Öğrencilere nasıl rehberlik edilir, bu deneyimi ne kadar değerli bulurlar ve bununla ne tür maliyetler ilişkilendirirler
- Tez No: 770052
- Danışmanlar: DOÇ. DR. JOHN W. TILLOTSON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Syracuse University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Lisans araştırması, yüksek etkili bir uygulama olarak kabul edilmiştir. Erken üniversite yıllarında araştırma yapmak, öğrencileri araştırmayla ilgili STEM kariyerlerine çekmek ve elde tutmak için çok önemlidir. Bununla birlikte, lisans araştırma literatürü çoğunlukla, lisans yıllarının ilerisindeki öğrencilerin araştırma deneyimlerine odaklanmaktadır. Bu tez, lisans öğrencilerinin birinci ve ikinci sınıftaki araştırma deneyimlerini keşfetmeye yönelik iki ayrı araştırma çabasının bir derlemesi olan makale stilinde oluşturulmuştur. Bu makale tarzı tez, yüksek başarı gösteren düşük gelirli lisans öğrencilerinin akademik ve sosyal deneyimlerine yönelik daha geniş bir araştırmanın parçasıdır. Bu tezdeki çalışmaların bağlamı, Stratejik Lisans STEM Yetenek Hızlandırma Girişimi [SUSTAIN] projesini ve projeye katılan yirmi dört lisans araştırmacısını finanse eden Ulusal Bilim Vakfı [NSF] idi. Bölüm 1, öğrencilerin ilk yıl lisans araştırma deneyimlerini inceleme ihtiyacını tartışan ve tezin yapısını açıklayan bir giriş sağlar. Bölüm 2 ve 3'ün her biri, bir giriş, literatür taraması, yöntem, sonuçlar ve tartışma ile eksiksiz bir çalışma sunar. 2. Bölüm, akıl hocalığı yapılarının niteliksel bir incelemesini ve lisans eğitiminin ilk yılındaki araştırmacılara sağlanan destek türlerini içerir. Katılımcıların aldıkları destek türleri, mentorluk ikilisi veya üçlü yapısındaki farklılıkları ve ayrıca araştırma deneyimlerinin miktarını ortaya çıkardı. Lisans araştırmacılarına potansiyel faydalar göz önüne alındığında, lisans araştırma programları, öğrencilere sağlanan desteği en üst düzeye çıkarmak için mentorlardan net roller, sorumluluklar ve beklentiler sağlayacak şekilde tasarlanmalıdır. Bölüm 3, lisans eğitiminin ilk yılındaki araştırmacıların araştırma deneyimlerine ne kadar ve hangi yollarla değer verdiklerini ve bununla hangi maliyetleri ilişkilendirdiklerini araştırmak için beklenti-değer teorisini kullanan bir keşif çalışmasıdır. Sonuçlar, içsel değer ve fırsat maliyetinin, öğrencilerin araştırmaya katılma motivasyonunda en önemli rolü oynadığını göstermiştir. Bu çalışma, öğrencilerin araştırma deneyimleriyle ilişkilendirdikleri değerler ve maliyetler hakkında olası öğrenci deneyimleri yelpazesine ilişkin ön kanıtlar sağlayarak literatüre katkıda bulunur ve lisans araştırma programlarını iyileştirmenin yollarını bulmak için gelecekteki çalışmalar için en umut verici yolları belirler. Toplu olarak, bu tezdeki çalışmalar, öğrencilerin bakış açılarından erken yıl lisans araştırma deneyimini daha iyi anlamamıza yardımcı olur.
Özet (Çeviri)
Undergraduate research has been considered as a high impact practice. Engaging in research in early college years are crucial to attracting and retaining students in research-related STEM careers. However, undergraduate research literature mostly focuses on the research experiences of students that are later in their undergraduate years. This dissertation is formed in an article-style format, which is a compilation of two separate research efforts to explore undergraduate students' research experiences in their freshman and sophomore years. This article-style dissertation is part of a larger investigation into the academic and social experiences of high-achieving low-income undergraduate students. The context of the studies in this dissertation was the National Science Foundation [NSF] funded the Strategic Undergraduate STEM Talent Acceleration INitiative [SUSTAIN] project and the twenty-four undergraduate researchers who participated in the project. Chapter 1 provides an introduction that discusses the need for studying students' early-year undergraduate research experience and explains the structure of the dissertation. Chapters 2 and 3 each present a complete study with an introduction, literature review, method, results, and discussion. Chapter 2 includes a qualitative investigation of the mentoring structures and the types of support provided to early-year undergraduate researchers. The types of support participants received revealed differences in mentoring dyad or triad structure, as well as the amount of their research experience. Given the potential benefits to undergraduate researchers, undergraduate research programs should be designed to provide clear roles, responsibilities, and expectations from mentors to maximize the support provided to students. Chapter 3 is an exploratory study that utilizes the expectancy-value theory to investigate how much and in what ways early-year undergraduate researchers value their research experience, and which costs they associate with it. Results indicated that intrinsic value and opportunity cost played the most important role in students' motivation to engage in research. This study contributes to the literature by providing preliminary evidence of the range of possible student experiences about the values and costs students associate with their research experience and identifies the most promising avenues for future studies to find ways to improve undergraduate research programs. Collectively, the studies in this dissertation help us better understand early-year undergraduate research experience from students' perspectives.