Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde influenza enfeksiyonu tanısı ile izlenen çocuk hastaların geriye dönük olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pediatric patients followed up with the diagnosis of influenza infection at Aydin Adnan Menderes University Hospital
- Tez No: 750285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER SERTAN KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
8. ÖZET Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde İnfluenza Enfeksiyonu Tanısı ile İzlenen Çocuk Hastaların Geriye Dönük Olarak Değerlendirilmesi Uzmanlık Tezi, Aydın, 2022 Giriş: İnfluenza (grip), influenza virüsünün neden olduğu bir akut solunum yolu hastalığıdır. Çocuklarda genellikle solunum yolu bulgularıyla seyretse de ağır komplikasyonlara ve mortaliteye de neden olabilmektedir. Kararsız antijenik yapısı ve alt türlerle genetik materyalini değiştirebilme özelliği nedeniyle dönem dönem epidemi ve pandemilere yol açabilmektedir. Bu nedenle her dönem için, influenza virüsün yeni bir suş oluşturarak hızla yayılması riski bulunmaktadır. Amaç: Bu çalışmada influenza virüsün genel özelliklerinin gözden geçirilmesi, kliniğimizde grip benzeri hastalık (ILI) nedeniyle yatırılarak izlenmiş ve laboratuvar olarak kanıtlanmış influenza enfeksiyonu saptamış olan çocuk hastaların klinik ve laboratuvar özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisleri ve Çocuk Yoğun Bakım ünitelerinde 01.01.2017 ile 01.07.2020 tarihleri arasında son on gün içerisinde başlayan ILI semptomları nedeni ile yatırılarak izlenmiş olan 18 yaş altı çocuk hastalardan, solunum yolu viral panelinde influenza virüs PCR sonucu pozitif saptanmış olan 124 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Magnesia Viral DNA/RNA Ekstraksiyon kiti (Anatolia, Türkiye) kullanılarak Magnesia 16 (Anatolia, Türkiye) cihazında firmanın önerileri doğrultusunda nükleik asit ekstraksiyonu yapılmıştır. Bosphore Respiratory Pathogens Panel Kit (Anatolia, Türkiye) kullanılarak multipleks real-time PCR yöntemiyle nükleik asit varlığı araştırılmıştır. Verilerin tümü bilgisayar ortamına kaydedildikten sonra istatistiksel değerlendirme SPSS“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS Inc. Chicago IL) v 22.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 4,85±3,94 yıl, erkek/kız oranı (72/52) 1,3 idi. Hastaların 27'si (%21,8) 5 yaş grubundaydı. Dört yıl için de en fazla vakanın ocak ayında saptandığı görüldü (n=94, %75,8). Hastaların 65'inde (%52,4) eşlik eden en az bir kronik hastalık öyküsü bulunmaktaydı. Hastaların büyük bir kısmı influenza açısından riskli grupta yer almasına rağmen sadece 3'ünde (%2,4) influenza aşısı öyküsü bulunmaktaydı. En sık başvuru yakınmaları ateş (n=121, %97,6) ve öksürük (n=109, %87,9) idi. Çalışmada 2 yaş altı hastalarda solunum sıkıntısı yakınması görülmesi ihtimalinin 2-5 yaş ve 5 yaş üstündekilere göre istatiksel olarak daha fazla olduğu görüldü (sırasıyla p=0,046; p=0,002). İki yaş altındaki hastalarda birden fazla etken saptanma olasılığının diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu görüldü (p=0,004 ve p˂0,0001). Düşük kilolu ve fazla kilolu/obezlerin, vücut ağırlığı normal olanlara göre daha fazla yoğun bakım yatışı gerektirdiği görüldü (sırasıyla p=0,003 ve p=0,001). Çalışmamızda influenza B saptanan olgularda kas ağrısı, influenza A ve birden fazla etken saptananlara göre daha sık görüldü (sırasıyla p=0,01 ve p=0,002). Buna karşın kreatin kinaz yüksekliği ile influenza alt tipi arasında ilişki yoktu (p>0,05). Hastaların 79'una (%63,7) oseltamivir, 93'üne (%74,4) sekonder bakteriyel enfeksiyon nedeniyle antibakteriyel tedavi başlandı. Oseltamivir başlanma zamanı ile servis-yoğun bakım yatış süresi, komplikasyon oranı, antibiyotik, solunum desteği ihtiyacı, mortalite oranları arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu. Hastalarda en sık solunum sistemi komplikasyonları (n=97, %78,2) geliştiği görüldü, izlemde 31(%24,8) hastanın solunum desteğine; 27 (%21,6) hastanın yoğun bakım takibine ihtiyacı oldu. İzlemde hastaların 116'sı (%93,5) sekelsiz iyileşti, 4 hasta (%3,2) exitus oldu. Sonuçlar: Sonuç olarak influenza, çocuklarda solunum yolu enfeksiyonları arasında morbidite ve mortalite açısından önemli bir sorun olmasına rağmen, ciddi kronik hastalık yükü olan ve influenza açısından yüksek riskli sayılan gruplarda dahi aşılama oranlarımız yeterli değildir. Özellikle
Özet (Çeviri)
9. ABSTRACT RETROSPECTİVE EVALUATİON OF PEDİATRİC PATİENTS FOLLOWED UP WİTH THE DİAGNOSİS OF INFLUENZA INFECTİON AT AYDIN ADNAN MENDERES UNİVERSİTY HOSPİTAL Thesis of Specialization, Aydın, 2022 Abstract Influenza (flu) is an acute respiratory illness caused by the influenza virus. Although it usually progresses with respiratory tract symptoms in children, it can also cause severe complications and mortality. Due to its unstable antigenic structure and its ability to change its genetic material with subspecies, it can cause epidemics and pandemics from time to time. Therefore, for each period, there is a risk that the influenza virus will spread rapidly by creating a new strain. Objective: In this study, it was aimed to review the general characteristics of the influenza virus, to evaluate the clinical and laboratory characteristics of pediatric patients hospitalized for influenza-like illness (ILI) and who had laboratory-proven influenza infection. Material and Methods: Among the pediatric patients under the age of 18 who were hospitalized in Aydın Adnan Menderes University, Pediatric Health and Diseases Services and Pediatric Intensive Care Units between 01.01.2017 and 01.07.2020 due to ILI symptoms that started in the last ten days, 124 patients with positive influenza virus PCR results in the respiratory tract viral panel were evaluated retrospectively. Nucleic acid extraction was performed using the Magnesia Viral DNA/RNA Extraction kit (Anatolia, Turkey) in the Magnesia 16 (Anatolia, Turkey) device in accordance with the company's recommendations. Nucleic acid presence was investigated by multiplex real-time PCR method using Bosphore Respiratory Pathogens Panel Kit (Anatolia, Turkey). After all the data were recorded on the computer, statistical evaluation was made using the SPSS“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS Inc. Chicago IL) v 22.0 program. Results: The average age of the patients was 4.85±3.94 years, and the male/female ratio (72/52) was 1.3. Of the patients, 27 (21.8%) were 5 years old. It was seen that the highest number of cases were detected in January for the four years (n=94, 75.8%). 65 of the patients (52.4%) had a history of at least one concomitant chronic disease. Although most of the patients were in the risk group for influenza, only 3 (2.4%) had a history of influenza vaccination. The most common presenting complaints were fever (n=121, 97.6%) and cough (n=109, 87.9%). In the study, it was observed that the probability of experiencing respiratory distress in patients under 2 years of age was statistically higher than those aged 2-5 years and older than 5 years old (p=0.046; p=0.002, respectively). It was found that the probability of detecting more than one factor in patients under the age of two years was higher than in other age groups (p=0,004 ve p˂0,0001, respecively). It was observed that underweight and overweight/obese patients required more intensive care hospitalization than those with normal body weight (p=0.003 and p=0.001, respectively). In our study, muscle pain was more common in patients with influenza B than those with influenza A and more than one factor (p=0.01 and p=0.002, respectively). On the other hand, there was no relationship between creatine kinase elevation and influenza subtype (p>0.05). Oseltamivir was started in 79 (63.7%) of the patients and antibacterial treatment was started in 93 (74.4%) patients due to secondary bacterial infection. There was no statistically significant difference between the initiation time of oseltamivir and the length of hospitalization in the service-intensive care unit, complication rate, need for antibiotics, respiratory support, and mortality rates. Respiratory system complications (n=97, 78.2%) were observed to develop most frequently in patients, 31 (24.8%) patients needed respiratory support during follow-up, 27 (21.6%) patients needed intensive care during follow-up. In the follow-up, 116 (93.5%) of the patients recovered without sequelae, 4 patients (3.2%) died. Conclusions: In conclusion, although influenza is an important problem among respiratory tract infections in children in terms of morbidity and mortality, our vaccination rates are not sufficient even in groups with serious chronic disease burden and high risk for influenza. It has been observed that especially the age group