112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan sağlık personellerine yönelik şiddetin iş doyumu üzerinde etkisi
The effect of violence against the health personnel working in 112 Emergency Health Services on job satisfaction
  1. Tez No: 750286
  2. Yazar: SERPİL DİNÇLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan sağlık personellerinin iş hayatında karşılaştığı şiddetin neler olduğu, bu sorunların sağlık personellerinin iş doyumunu nasıl etkilediğini tespit etmektir. Çalışma İstanbul ilinde görev yapmakta olan gönüllü 165 sağlık çalışanı ile anket uygulaması gerçekleştirilerek yürütülmüştür. Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 25.0 istatistik paket programı kullanılarak analizi yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi yapılmadan önce, değişkenlerin dağılımları Kolmogorov-Smirnov Testi ile incelenmiştir. Değişkenlere ilişkin betimsel istatistikler hesaplanıp, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma değerleri kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız grup t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında ise Tek Yönlü Varyans Analizi (One Way Anova) kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını belirlemek amacı ile post-hoc testlerinden Gabriel testi kullanılmıştır.Katılımcıların %63'ü kadın, %37'si erkektir. Çalışma süreleri %64,2'si 0-5 yıl, %20,6'sı 6-10 yıl, %12,7'si 11-20 yıl ve %2,4 21 yıl ve üstünde meslekte görev yaptıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan sağlık personelinin %67,9'u çalıştığı kurumda beyaz kod eğitimi aldığını, %32,1'i eğitim almadığını belirtmiştir. Araştırmada 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan sağlık personelinin bağımlı değişkeni, iş doyum düzeyi iken, bağımsız olan değişkenler ise medeni durum, yaş, eğitim düzeyi, cinsiyet, çalışılan birim, meslekte bulunulan süre ve kurumda çalışma süresidir. Araştırmaya katılan sağlık personellerinin 80,6'sı şiddete maruz kaldığını ifade etmiş, şiddete maruz kalanların çoğunluğunun kadın olduğu bulunmuştur. Şiddet gören sağlık çalışanlarının şiddetin toplumda sorun çözme biçimi olarak yer edinmesi ve hasta/ hasta yakınlarından kaynaklanan olumsuz iletişim becerilerinden kaynaklandığını ifade etmektedir. Şiddet olayı sonrası öfkelendiklerini, hayal kırıklığı yaşadıklarını ve tedirgin olduklarını ifade edip, buna rağmen %68,4'ünün birim ya da iş yeri değiştirmeyi düşünmediği belirlenmiştir. Katılımcıların iş doyumları incelendiğinde cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, meslekte bulunulan süre, çalışma biçimine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir, yaş ve çalışma süresine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Yaptıkları iş karşılığında aldıkları ücretin adaletli olmadığı, aldıkları destek ve ücretin yetersiz olması en düşük düzeyde doyum sağladığını göstermiştir. Çalıştıkları kurum içinde en çok doyumu iş arkadaşları ile yakın ilişki içinde olmaktan memnun olmalarına bağlı olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışan tüm sağlık personelinin memnuniyet durumu tespit edilmesi, tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda bağlı bulunun birim yöneticileri tarafından iş doyumunu arttırmak amaçlı gerekli aksiyonların alınması ve şiddet uygulayıcılarının 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışanlara yönelik şiddet davranışlarında gerekli yaptırımların olduğu konusunda önlemeye yönelik faaliyete geçilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the violence the health personnel working in the 112 Emergency Health Services expose to during their work-life, and how these problems affect the job satisfaction of the health personnel. The study was carried out through a questionnaire with 165 volunteer health workers working in the province of Istanbul. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS 25.0 statistical package program. Before evaluating the data, the distributions of the variables were examined with the Kolmogorov-Smirnov Test. Descriptive statistics for the variables were calculated and numbers, percentages, mean, and standard deviation values were used. The Independent group t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and One Way Anova was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. After the Anova test, the Gabriel test, one of the post hoc tests, was used to determine which group caused the difference. 63% of the participants are female and 37% are male. It was determined that 64.2% of the participants worked for 0-5 years, 20.6% worked for 6-10 years, 12.7% worked for 11-20 years, and 2.4% worked for 21 years or more. 67.9% of the health personnel participating in the research stated that they received code white training in the institution they work, and 32.1% did not receive any training. The dependent variable of the study is the job satisfaction level of the health personnel working in 112 Emergency Health Services while the independent variables are gender, age, education level, marital status, unit of work, time in the profession, and working time in the institution. 80.6% of the health workers participating in the research stated that they had exposed to violence, and it was found that the majority of those who were exposed to violence were women. The study shows that violence is caused by the fact that violence is seen as a way of problem-solving in society and negative communication skills stemming from the patient / patient relatives. It was determined that 68.4% of the health personnel whom exposed to violence did not think of changing their unit or workplace, despite feeling angry, disappointed, and uneasy after the violence. When the job satisfaction of the participants does not show a significant difference according to gender, marital status, education level, duration of occupation, or working style while showing a significant difference according to age and working time. It may be observed that as their wages are not fair, and the support and wages they receive are insufficient, they cannot get the sufficient satisfaction from their job. It has also been observed that getting full satisfaction from their job depends on their satisfaction with being in close relations with their colleagues. As a result, it is recommended to the unit managers to determine the satisfaction status of all health personnel working in 112 emergency health services, take necessary actions to increase job satisfaction in line with the identified needs, and take necessary action to prevent violence against employees in 112 emergency health services via required sanctions.