L'état versus la démocratie
Devlet demokrasiye karşı
  1. Tez No: 750329
  2. Yazar: ALAEDDİN MAHİR ERGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİL YILDIZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma devlet ve demokrasiyi birer süreç olarak ele alarak birbirleriyle olan ilişkilerini gözlemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, demokrasinin bir yönetim biçimi olarak devletin tamamlayan bir bileşeni mi, yoksa devletten bağımsız olarak gelişen bir süreç mi olduğu tartışılmış, devletin demokrasiyi içerdiği mi, yoksa demokrasiye karşı mı geliştiği sorularına cevap aranmıştır. Demokrasi ve devlet konusunu karşılıklı değerlendirebilmek için, demos ve iktidar konuları anlaşılmaya çalışılmıştır. İktidar ilişkilerinin, demotik yapıların iç dinamiksel olarak ulaşmak durumunda olduğu bir sonal uğrak olup olmadığı, eleştirel okumalar çerçevesinde tartışılmıştır. Ayrıca bu bağlamda, politika ve iktidar kavramları ile yatay ve düşey ilişki biçimleri topluluk ilişkileri üzerinden kavranmaya çalışılmıştır. Bu noktada, iktidar ilişkileri ve devletin topluluğun içsel evriminin zorunlu sonucu olarak değil, ama zorun ve fethin sonucu olarak dış dinamikle gelişmiş olabileceği yönündeki görüşler de ele alınmaya çalışılmıştır. İktidar ilişkilerinin kendini devlet biçiminde örgütleme sürecinde, demokrasiye karşı gelişimi, hem yapısal hem de kavramsal çerçevede ele alınmaya çalışılmıştır. Sonuçta merkezi devlet yapısında demokrasinin mümkün olup olmayacağı, devlet ve demokrasinin yalnızca birer kurumsal yapı ya da donuk birer kavram olarak değil değil, ama topululuk ilişkilerinde canlı ve dinamik süreçler biçiminde ele alınmasıyla tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to observe the relations between the state and democracy by considering them as processes. It has been discussed whether democracy is a complementary component of the state as a form of government or a process that develops independently of the state, and answers are sought to the questions of whether the state includes democracy or develops against democracy. To be able to evaluate democracy and the state together, and for this, we have tried to make a critical reading of the original discussions mentioned above and the theories on these issues. It has been discussed within the framework of critical readings if the power relations are an ultimate moment that the demotic structures must reach in an internal dynamic way. Moreover, in this context, the concepts of politics and power, as well as the forms of horizontal and vertical relations, have been attempted to be apprehended through community relations. At this point, views that power and state may have developed as a result of force and conquest, and not as a necessary result of the internal evolution of the community, were also discussed. Accordingly, it has been attempted to discuss whether democracy will be possible within the structure of the central state, considering the state and democracy not only as institutional structures or stagnant concepts, but as living and dynamic processes in community relations.