Eğirdir ekolojik koşullarında farklı anaçlar üzerinde yetişen Scarlet spur elmasının meyve özelliklerinin belirlenmesi
Determination of fruit properties of Scarlet spur apple grown on different rootstocks in Egirdir ecological conditions
- Tez No: 750342
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, MM111 ve çöğür anaçları üzerine 4x3 m dikilen 'Scarlet Spur' elma çeşidinin Eğirdir ilçesi ekolojik koşullarında verim, fenolojik (yaprak dökümü, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, meyve tutum oranı) ve pomolojik özellikleri (meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, meyve eti sertliği, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), titre edilebilir asit (TEA) içeriği ve meyve rengi) incelenmiştir. MM111 anacında tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonu çöğüre göre 2 gün önce gerçekleşmiştir. Çiçeklenme sonunda çöğür anacında elde edilen %26.42'lik meyve tutumu MM111 anacından (%21) daha fazla belirlenmiştir. Ancak haziran dökümünden sonraki meyve tutum oranları (Çöğür %17.15 ve MM111 %16.72) arasında önemli fark bulunmamıştır. Çöğür anacından elde edilen verim (çöğür 108.58 kg/ağaç ve MM111 96.05 kg/ağaç), meyve ağırlığı (çöğür 200.04 g ve MM111 175.37 g) ve meyve boyları (çöğür 73.76 mm ve MM111 69.88 mm) ve meyve enleri (çöğür 73.98 mm ve MM111 70.84 mm) MM111'e göre daha fazla saptanmıştır. Buna karşın anaçların meyve eti sertliği, SÇKM, TEA ve meyve renklenmesi üzerine etkisi olmamıştır. Sonuçlar çöğür anacının yarı sık dikim için MM111 gibi 'Scarlet Spur' elma çeşidine uygun olabileceğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, yield, phenological (leaf fall, bud burst, beginning of flowering, full flowering, end of flowering, fruit set rate) and pomological characteristics (fruit width, fruit length, fruit weight, fruit firmness, water-soluble content, titratable acid, and fruit color) of 'Scarlet Spur' apple cultivar planted 4x3 m on MM111 and seedling rootstocks under ecological conditions of Eğirdir district were determined. Bud swell, bud burst, beginning of flowering, full flowering and end of flowering occurred 2 days earlier in MM111 rootstock than seedlings. At the end of flowering, 26.42% fruit set obtained in seedling rootstock was determined more than MM111 rootstock (21%). However, there was no significant difference between the fruit set rates after June drop (seedling 17.15% and MM111 16.72%). Yield (seedling 108.58 kg/tree and MM111 96.05 kg/tree), fruit weight (seedling 200.04 g and MM111 175.37 g) and fruit lengths (seedling 73.76 mm and MM111 69.88 mm), fruit width (seedling 73.98 mm and MM111 70.84 mm) obtained from seedling rootstock were found to be higher than MM111. On the other hand, rootstocks did not have any effect on flesh firmness, watersoluble content, titratable acid and fruit coloration. The results revealed that the seedling rootstock may be suitable for the 'Scarlet Spur' apple cultivar such as MM111 for semidense planting.