Mâıde Suresi'ndeki ahkam ayetlerinin tefsir açısından tahlili
تفسير آيات الأحكام في سورة المائدة دراسة تحليلية
- Tez No: 750395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRULLAH ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Mâide Sûresi, Müslümanların hayatını düzenleyen fıkhî konular başta olmak üzere, çeşitli konular ihtiva etmektedir. Yüce Allah (cc); Mâide Sûresi'nde başta yiyecekler, keffâretler ve hadlerin yer aldığı önemli birçok fıkhî hükmü bir araya getirdi. Dinî ve dünyevî işlerle ilgili hükümler başta olmak üzere fıhkî hükümlerin zikredilmesindeki temel maksat, onları anlamak ve onlardan istifade etmektir. Böylece bütün olumsuzluklardan uzak bir biçimde İslamî bir yaşam biçimininim oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada araştırmacı, cüzî hükümlerden hareketle genel ve nihaî hükümlere ulaşmak için öncelikle birtakım hükümler istihraç yöntemi uygulandı. Ayrıca sonuca ulaşmak için araştırmanın yol haritasında en kısa ve muteber yöntemleri takip edildi. Araştırmacı; dinin, aklın, canın, mal ve neslin korunması gibi müminler ve toplumdaki bütün kişilerin faydasına olan makasıd-ı şeriânın bütün nevilerinin zikrinden hareketle araştırmanın ilgili yerlerinde bunlara yer verdi.
Özet (Çeviri)
In Surat al-Ma'idah, God has collected the rulings, the rulings, including the permissible and the prohibition, and the command and the prohibition, that is. The purpose of these jurisprudential rulings is to understand them and to explain what there is of their relation to religious and worldly matters, including devotional and creedal matters, in order to organize the life of the Islamic community, away from all negative aspects. In this research, the researcher proceeded to extract the exploratory letters in order to obtain a return that would reach the final total judgment. The researcher used the tools of the common analytical method in the sources used in the interpretation and sayings of the jurists, the effects from the sources of the writing of the Sunnah, and the brief statement of knowledge about the rulings in jurisprudence. The researcher concluded that he mentioned in Surat al-Ma'idah all the purposes of Islamic law, namely: preserving religion, mind, soul, honor, money and offspring, and it is that which is in the interest of the believers, and it is an institution that is in the interest of the believers. It includes the Bible in the Bible, the Bible, the Bible, the Bible, the Bible, the Bible, the Bible, the first book.