Finansal raporlama standartlarına uygun örnek hesap planı ile tekdüzen hesap planının karşılaştırılması ve bir örnek uygulama
Comparison of sample chart of accounts in line with financial reporting standards with the uniform chart of accounts and an example application
- Tez No: 750554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEMKUT BADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tekdüzen Hesap Planı, Türkiye'de ortak bir muhasebe dilinin kullanılması ihtiyacını 28 yıldır karşılamakla birlikte çağımızın ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle KGK, 2018 yılında Finansal Raporlama Standartlarına Uygun Hesap Planı Taslağı'nı yayımlayarak görüş ve önerilere açmış, kuruma iletilen görüş ve öneriler doğrultusunda taslağı güncelleyerek 2021 yılında tekrar yayımlamıştır. Çalışmada hesap planı, tek düzen hesap planı, finansal raporlama standartlarına uygun örnek hesap planı kavramları ana hatlarıyla incelenmiş ve nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman inceleme tekniği kullanılarak TDHP ve FRS'ye Uygun Örnek Hesap Planı açısından finansal durum tablosu hesapları, kar veya zarar tablosu hesapları ve maliyet hesaplarının benzerlik ve farklılıkları ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda taslak hesap planının finansal raporlama standartlarına uygun olarak düzenlendiği, bu düzenlemelerin mevcut TDHP'nin yapısının korunarak gerçekleştirildiği, bazı hesap sınıfı, hesap grubu ve ana hesap isimlerinde farklılaştırılmaya gidildiği ve genel olarak finansal raporlama standartlarına uygun raporlamayı sağlayacak yeterlilikte bir hesap planı oluşturulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Uniform Chart of Accounts has been meeting the need to use a common accounting language in Turkey for 28 years. However, the current The Uniform Chart of Accounts is insufficient to meet the needs of our age. For that reason, KGK has published the Task of Chart of Accounts in Accordance with Financial Reporting Standards in 2018 and opened it to opinions and suggestions. KGK updated the draft in line with the opinions and suggestions conveyed to the institution and published it again in 2021. In the study, the chart of accounts, the Uniform Chart Of Accounts, Sample Chart of Accounts in Accordance with Financial Reporting Standards have been examined in outline and the similarities and differences of balance sheet accounts, profit or loss accounts and cost accounts in terms of he Uniform Chart of Accounts and Sample Chart of Accounts in Accordance with Financial Reporting Standards were tried to be revealed by using data collection technique through document analysis, which is one of the qualitative research methods. As a result of the study, it was seen that sample chart of accounts in accordance with financial reporting standards, these regulations were carried out by preserving the structure of the uniform chart of accounts, some account classes, account groups and accounts names were differentiated, and a chart of accounts sufficient to provide reporting in accordance with financial reporting standards in general was observed.