Kripto paraların medyada temsili ve çıkan haberlerin yatırımcı algısı üzerine etkisi
The representation of crypto coins in the media and the effect of the news on investor perception
  1. Tez No: 750555
  2. Yazar: İZZET FURKAN YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Blokzincir teknolojisinin gelişimiyle duymaya başladığımız ve bu teknolojinin sağladığı en büyük yeniliklerden olan kripto paralar, para kavramının uzun insanlık tarihi içinde geldiği en son aşamadır. Tarih boyunca çağın gereksinimlerine uygun bir şekilde değişim gösteren para kavramı, 2008 yılında yayınlanan“Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi”başlıklı bir makale ile yeni bir değişikliğe uğradı. Kriptoloji biliminin sağladığı imkanlar sayesinde, merkezi bir sisteme bağlı olmadan çalışabilen, dışarıdan müdahalelere kapalı ve güvenilir bir parasal sistem olarak ortaya çıkan kripto paralar, ödeme aracı işlevlerinin yanı sıra yatırım aracı özellikleri ile de öne çıkmaktadır. Bu çalışmada kripto paralar hakkında medyada çıkan haberlerin yatırımcı algısı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de en çok ziyaretçi alan üç haber sitesinde 2019-2021 yılları arasında kripto paralar hakkında çıkan haberler incelenmiş ve bu haberlerin yatırımcı algısı üzerindeki etkileri, nitel araştırma yöntemlerinden olan odak grup çalışması kapsamında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cryptocurrency, which we have started to hear with the development of blockchain technology and which is one of the biggest innovations provided by this technology, is the last stage of the concept of money in the long history of humanity. The concept of money, which has changed throughout history in accordance with the needs of the age, underwent a new change with an article titled“Peer-to-Peer Electronic Cash Payment System”published in 2008. With the opportunities provided by the science of cryptology, cryptocurrencies, which can work without being connected to a central system, are safe from outside interventions, and emerge as a reliable monetary system, stand out with their investment tool features as well as payment tool functions. In this study, the effects of news in the media about cryptocurrencies on investor perception were investigated. Within the scope of the study, the news about cryptocurrencies in the three most visited news sites in Turkey between the years 2019-2021 were examined and the effects of these news on investor perception were investigated within the scope of focus group study, which is one of the qualitative research methods.