Dağardı kuzey kesimi (Harmancık-Bursa) bölgesi ofiyolitlerinin mineralojik ve petrografik incelenmesi
- Tez No: 75060
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ UZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
ÖZET Dağardı Kuzeyi (Harmancık-Bursa) bölgesinde yeralan çalışma alanı Kuzey Batı Anadolu'da Tavşanlı ofıyolitlerinin devamı niteliğinde olup, Îzmir-Ankara Sütür zonunda yer almaktadır. Bu çalışma alanının stratigrafık kesitinde, Alttan üste doğru, tabanda Alt Kretase yaşlı yüksek basınç/düşük sıcaklık metamorfizması geçirmiş mavi şistler ile bu kayalarla düşey ve yanal ardalanmalı rekristalize kireçtaşları gelmektedir. Temeldeki metamorfikler üzerine tektonik bindirme ile ofiyolitli melanj kayaları ve bu kayalar üzerine bindirmeyle gelen peridotitler yer almaktadır. Peridotitleri ve ofiyolitli melanj içersinde dayk yada dayk kümeleri şeklinde bulunan doleritler yer almaktadır. Peridotitler üzerine ve Alp orojenezi neticesinde ortaya çıkan gıranodiyoritler gelir. Tüm bu birimleri diskordan olarak Neojen yaşlı sedimanter kayalar örtmektedir. Peridotitler ve ofiyolitli melanj içerisinde yeralan dolerit daykları; geçirmiş oldukları ikincil olaylar (deformasyon+ayrışım) sonucunda plajiyoklaslarda, sösüritleşme, rodenj itleşme, albitleşme ve klinopiroksenlerde (ojit) ise uralitleşme meydana gelmiştir. Bunların yanısıra sfen klorit, aktinot, epidot, zeolit ve ikincil kuvarsa rastlanmış olması bu doleritlerin etkin bir spilitleşme geçirdiğini ortaya koymaktadır. Dolerit dayk örneklerinin jeokimyasal analiz sonuçlarını (major element, iz element, nadir toprak element) diyagramlara yerleştirildiğinde, bunların 1 Atm basınç şartlarında meydana geldiği ve aynı magmanın ürünü olduğu ortaya çıkmıştır. Bu daykların oluştuğu ortamın tipik Ada Yayı Toleit Bazalt bileşiminde oldukları ve bir yitim zonunda kimyası değişmiş manto kısmının kısmi ergimesi neticesinde oluştukları belirlenmiştir. Peridotit kayaçlardan yapılan jeokimyasal analiz verilerine göre bunları meydana getiren magmanın kökeni (orto piroksen+olivin) pirolit magması olduğu anlaşılmıştır. Jeokimyasal verilerin diyagramlar üzerine yerleştirilip yorumlanması sonucunda pirolit magmasının çok tükenildiği ve ultrabazik kayaçların ultramafık tektonit alanında yeraldıkları anlaşılmıştır. Krom Spinel analizlerin sonuçlarının farklı 20 diyagram üzerine yerleştirilip yorumlanması neticesinde Kromitlerin tipik bir Alpin tip kromit yataklarının karakterini yansıtmış olduğu, bunların Tip III ofiyolit karakterini yansıttıkları anlaşılmıştır. Bu tip ofıyolitler yaylarla ilişkili ortamı gösterirler ve harzburjitık kayaçlar ve enstatitçe zengin kayalar içerirler, yay önü havzası ortamında yitim zonu üstündeki manto kesiminde oluşmuşlardır. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study area is located in the vincinity of North Dağardı Mourtion (Harmancik- Bursa) and surrounding region that covers topographic quadrangles of 122 di, 122 d2, 122 d3, 122 d4. In the North Dağardı area, ophiolite complex seems similer to Northern Part of the İzmir-Ankara suture zone. In generalined stratigraphic section of the study area, which the geological map has been prepared, the (lower cretaceous) age blue schists are at the bottom and recrystallized limestones are laterally and vertically interbeded with blue schists. Over the basement rocks, ophiolitic melange pushed by a thrust fault and large peridotite massif tectonically overlies on ophiolite melange. Ophiolite succession was intruded by doleritic dikes in Harmancık district. The granodioritic pluton (Eosen-Oligocene) emplaced in ofhiolite. Field absonations exhibit that Neogen age sedimentary rocktes overlie discorndatly These units. The Study area, in the North-western Anatolia, takes place in the Tavşanlı Groups according to the studies of OKAY (1981) and it is accepted as a continuation of the İzmir-Ankara zone in the Tavşanlı Groups. The metamorphic basement rocks show two different metamorphic events during These two preiods. The ophiolite melange consists of volcanic an Sedimentary Rocks (Spilite, green and red shale proclastic, chart, pelagic limestone) and lenses of serpantinite and Talcshisty. Although ophiolite melange is an incipient high pressure/low temperature metamorphisim. Some of mineralogic, petrographic properties of rocks took place in the study area was determined in this research and given below with rock names. Metamorphischists: This rocks formed by muscovite (phengite), quartz, glaucophone and sodic pyroxene minnerals, lowsonite, aragonite, albit, epidote. Ophiolite melange: This ophiolite melange consists of volcanic an Sedimantary Rocks (Spilite, pyroclastic, (green and red) Shales, chert, Pelagic limestone and lenses of serpantinite and basic rocks (dolerites) and talcschists. Peridotite: The periotite consists of Tectonite harzburgite and dunite (Dunite take place in harzburgite as lenses and bards). The Serpantinites drived from dunite and tectonite harzburgite by the procces of alteration more Than 95 % and Lisphenites formed due to upper structure diffrentiation depending on the alteration of peridotite. VIIThe tectonite harzburgite and dunitic sequence includes podiform chromite bodies with dunitic envelope. Dolorites: They are basic rocks include in peridotites and ophiolite melange as dike or dike complex in the study area. The basic rocks result of the secondary events (deformation and weathering) that they went through they ended as a highly growded mineral group. In all plagioclases in dolorites effective rodengitation, saussucitation, albitization, clinopyroxens (ougite) are generally seen with uralitization on the eges. As a result of other geochemical analyses it is also determined that these dikes show a subalkalic future and have a olivine tholeiitic character. Basic Rocks before the obduction over the (Island arc tholeitic Basalt) invironment. Sedimentary Rocks: This rocks is formed by a 70-75 m Thick sedimentary deposit of Neogene age are the cover beds of the North DAĞARI region ophiolite. As a result of the chrom spinel analyses, for peridotites after microprobe analyses of 13 chrom samples ploted in the Cr # versus Mg # the spinel prism compa red with the segregated chromite of the Harmancık, They belong to The Type-Ill (for arc Basin) and Tip. II (island arc Basalt) ophiolites. There are morethen 15 chromite ore bodes in the North Dağardı region peridotite. Almost all of these are located in The main dunite units but a few appear in dunite layers within the harzburgite The microscopic analyses of 1 5 specimens of Chromium ore from Dağardı (Harmancık- Bursa) region showed that chromite to be the main constituent, with acompanying minerals, as follow: Cr-spinel, magnetite, haematite, limonite, Pentlandit, magnesite. In richer ore, the growth of chromite crystals are connected with the type of crystallization. In the disseminated type of are bodies fractured chromite crystals occur individually in the serpantinite mass. Almost all examined specimens showed more or less intense resorption of chromite grains along the rims. This process could be connected to the conditions of crystallization of chromite-olivine melt. Under the action of younger mineralization phase, chramite grains are occasionally rimmed by magnetite which sometimes fills as thin joints in chromite. Magnetite was replaced by acicular haematite-martite. This process is only locally of some intensity where haematite almost completely replaces magnetite. Area is dominated as frequently observed Cr-spinel and haematite that were identified only in one specimen, associated with magnetite and haematite or Cr-spinel. In addition to the chromite deposite, are also coal mine, and magnesite deposits are also being mined in the North Dağardı region.