Hemşirelerin duygusal zekâ ile ahlaki duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotional intelligence and moral sensitivity levels of nurses
- Tez No: 750643
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN ERKUŞ KÜÇÜKKELEPÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerin duygusal zekâ ve ahlaki duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı, ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırmanın örneklemini Adıyaman il merkezinde bulunan Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görev yapmakta olan 200 hemşire oluşturmuştur. Veriler Şubat-Mart 2022 tarihleri arasında 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Gözden Geçirilmiş Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği' ve 'Ahlaki Duyarlılık Anketi' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde non-parametrik testler ve Spearman's Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted in a descriptive, correlational type in order to examine the relationship between nurses' emotional intelligence and moral sensitivity levels. Material and method: The study sample consisted of 200 nurses working in Adıyaman Training and Research Hospital and Adıyaman Gynecology and Pediatrics Hospital located in Adıyaman city center. The data were collected between February and March 2022 using the 'Descriptive Information Form', the 'Revised Schutte Emotional Intelligence Scale' and the 'Moral Sensitivity Questionnaire'. Non-parametric tests and Spearman's Correlation Coefficient were used to evaluate the data.