Bireylerin dijital ayakizi farkındalık ve yönetim düzeylerine yönelik bir araştırma
A study on digital footprint awareness and management levels of individuals
- Tez No: 750761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAİT ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmanın amacı pek çok dijital cihaz ve teknolojiyle sarmalanmış günümüzde dijital ayakizinin önemine vurgu yapmak, bireylerin dijital ayakizi yönetimi ve farkındalık düzeylerini incelemektir. Buna yönelik olarak literatürdeki mevcut veri toplama araçları incelenerek çalışmanın amacına uygun olarak bir anket formu tasarlanmıştır. Tasarlanan anket formunda bireylerin dijital ayakizi yönetimi ve dijital ayakizi farkındalık düzeyini incelemeyi hedefleyen ifadelerin yanı sıra çalışmaya derinlik kazandırabilmesi adına dijital ortamları kullanım durumları ve kişisel bilgilerini paylaşma düzeylerine de yer verilmiştir. Veri toplama sürecinde, sosyo-demografik özellikler ile birlikte beş bölüm ve 47 ifadenin yer aldığı anket formu kullanılmıştır. 500 katılımcının yer aldığı araştırma sonucuna göre bireylerin dijital ayakizi farkındalığının ve yönetimlerinin yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Hem dijital ayakizi farkındalığı hem de dijital ayakizi yönetim düzeyleri, sosyo-demografik özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to emphasize the importance of the digital footprint in our day surrounded by many digital devices and technologies, and to examine the digital footprint management and awareness levels of individuals. For this purpose, a questionnaire form was designed in accordance with the purpose of the study by examining the existing data collection tools in the literature. In the designed questionnaire, besides the statements aiming to examine the digital footprint management and digital footprint awareness level of individuals, the use of digital media and the level of sharing personal information were also included in order to add depth to the study. In the data collection process, a questionnaire consisting of five sections and 47 statements along with socio-demographic characteristics was used. According to the results of the research, which included 500 participants, it was seen that individuals' digital footprint awareness and management were at a high level. Both digital footprint awareness and digital footprint management levels vary according to socio-demographic characteristics.