Kültürel ırkçık üzerine kavramsal ve kuramsal bir inceleme
The transformation of racism: Rethinking new racism through a concept and theory analysis method
- Tez No: 751084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel ırkçılığın ortaya çıkışı, bu kavramın gerçekten gerekli olup olmadığı, ırkçılık kavramının neden yeterli gelmeyip farklı bir adlandırmaya gereksinim duyulduğunu incelemeye çalışacaktır. Bu inceleme yapılırken Sartori'nin öncülük ettiği, Gary Goertz'ün geliştirdiği kavram analiz rehberi kullanılacaktır. Kavram analiz rehberi bağlam, seyahat, nedensellik ilişkisi, adlandırma, olumsuzlama, alan, boyut, gereklilik şartı, karşılıklı bağımlılık ilişkisi ve işlemselleştirme aşamalarını kapsamaktadır. Kullanılan bu kavram analizi rehberi kültürel ırkçılık kavramının boyutlarını, sınırlarını, tersini, olumsuzunu anlamamız açısından önem taşımaktadır. Bunlardan önce aradaki fark ve değişimi anlamak amacıyla önce ırkçılık kavramı hakkında bilgi verilecek, bu kısımda literatürde önemli kabul edilen düşünürlerin kavram analizinde kullanılabilecek tanımlarına yer verilmeye çalışılacaktır. Sonra kültürel ırkçılık kavramının ortaya çıkmasında rol oynayan faktörler incelenecek, geliştirilen bu kavramın etkileri ve bu kavramın tanımı yapılacaktır. Daha sonra kavram, yapılan literatür taraması sonucunda kavram analizi çerçevesinde incelenecektir. Bu kısım tezin özgün değeri açısından en önemli kısımdır. Kavramın türü belirlenen yöntem çerçevesinde belirlenmeye çalışılacaktır. Kültürel ırkçılık kavramının kavramsal incelemesini içeren bu bölüm üç alt başlıktan oluşmaktadır. İlk kısım olan temel düzey bağlam, seyahat ve adlandırma kısımlarını içermektedir. Adlandırma kısmı ise kavramsal analize katkı sağlaması açısından kavramın dahil olduğu semantik evren örneklerini içermektedir. Bir diğer başlık olan ikinci düzey ise kavramın iç yapısına daha çok odaklanmaktadır. Olumsuzlama, boyutlar ve gereklilik kısımlarını ele almaktadır. Bu kısımda kavramın ne olmadığı, kapsamı ve içerdiği boyutlar arasındaki ilişki incelenecektir. Üçüncü ve son kısım olan gösterge düzeyi ise karşılıklı bağımlılık, işlemselleştirme ve kavramların belirlenen boyutları çerçevesinde ampirik örnekler ele alınacak, boyutların gerekliliği, birbirleri ile olan ilişkileri incelenecektir. Bu analizin ışığında kavramın belirlenen özellikleri çerçevesinde ele alınan ampirik örneklerin kavrama üyeliği ele alınacaktır. Bu analiz sonucunda yeni geliştirilen kültürel ırkçılık kavramının neden ortaya çıktığı, kapsamı ve sınırları belirlenecektir. Kültürel ırkçılık kavramının ele alınan diğer kavramlardan ayrılan boyutları tespit edilecek ve bu boyutlar incelenecektir. Çalışma sonucunda kavramın tespit edilen boyutları, ırkçılık ideal kavramı için ayrımcılık, etiketleme, nefret söylemleri ve grup temelli insan düşmanlığı eylemleri olarak tespit edilecek ve bu boyutlar tartışılacaktır. Daha sonra ele alınan klasik ırkçılık ve kültürel ırkçılık kavramlarının ayrımcılık boyutu altında ayrılan yönleri üzerinde tartışılacaktır. Tespit edilen boyutlar ışığında ayrımcılık boyutu üç başlık altında incelenecektir. Bunlar, biyolojik ayrımcılık, kültürel ayrımcılık ve cinsiyet ayrımcılığıdır. Klasik ırkçılık kavramına biyolojik ayrımcılık boyutu dahil edilirken, kültürel ırkçılık kavramına ise kültürel ayrımcılık ve cinsiyet ayrımcılığı boyutları dahil edilmektedir. Çalışmanın işlemselleştirme kısmında ampirik örneğin kavrama dahil edilmesi için boyutlar arasında kurulması gerekli olan ilişkiler ele alınacaktır. Ele alınan kavramların belirlenen boyutları ve boyutlar arasındaki ilişkilerin nedenleri literatür taramasıyla temellendirilerek tartışılacaktır. Ayrıca kavramın semantik evrendeki konumu tespit edilecektir. Kavramın radyal yapıda olmasının nedenleri tarışılacaktır. Sonuç kısmında kavram incelemesi sırasında karşılaşılan sorunlardan ve literatürdeki eksikliklerden bahsedilecektir. Son olarak da çalışmanın devamı nitelinde geliştirilebilcek yönlerinden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examine the emergence of cultural racism. It has been discussed whether this concept is really necessary or not, why the concept of racism might be not sufficient and a different labelity might be needed. While conducting this examination, the concept analysis guide developed by Gary Goertz, pioneered by Sartori, will be employed. The mentioned concept analysis guide covers the stages of context, travel, causality, naming, negation, area, extent, necessity condition, codepency relation and operationalization. The concept analysis guide which used is essential for understanding the dimensions, limits and varius aspects of the concept of cultural racism. In order to understand the a literatüre review on methodology will be first. In this first section, a certain methodological approach to concept analysis provided by pioneers who are considered important in the literature will be presented. Then, the factors that play a role in the emergence of the concept of cultural racism will be examined, and the definition of this developed concept with effects will be dissmissed. Then, the concept will be explored within the framework of concept analysis according to Sartori tradition. Thereafter, in the second section, the concept of racism will be examined within the scope of concept analysis through a literature survey. This part is the most important part in terms of the originality value of this thesis. The type of the concept will be determined within the framework of the method chosen. This section, on the conceptual analysis of the concept of cultural racism, consists of three sections. The first sub-section which refers to the basic level, includes context, travel, and naming sections. The naming part on the other hand includes examples of the semantic universe in which the concept is included in order to contribute to the conceptual analysis. The second part, yet another title, focuses more on the internal structure of the concept. It handles, negation, dimensions, and necessity parameters. In this section, concept's scope, itself and the relationship between the dimensions of it and alsothe negative poles of the concept, will be elaborated. In the third which is called the indicator level, empirical examples within the scope of codependency, functionalization and the extent of the concepts, will be discussed. And the necessity of the dimensions and their relations with each other will be examined. In the light of this analysis, the membership of the empirical examples to the concept set“racism”will be discussed with regard to the determined structure and dimensions of the concept. As a result of this analysis, why the newly developed concept of cultural racism emerged, its content and limits will be determined. The dimensions of the concept of cultural racism that differ from the other concepts discussed will be determined and these dimensions will be examined. As a result of the study, the determined dimensions of the concept will be determined as discrimination, labeling, hate speech and group-based human hostility actions for the ideal concept of racism, and these dimensions will be discussed. Later, the aspects of classical racism and cultural racism, which are discussed under the discrimination dimension, will be discussed. In the light of the identified dimensions, the discrimination dimension will be examined under three headings. These are biological discrimination, cultural discrimination and gender discrimination. While the biological discrimination dimension is included in the classical racism concept, cultural discrimination and gender discrimination dimensions are included in the cultural racism concept. In the operationalization part of the study, the relationships that need to be established between dimensions in order to include the empirical example in the concept will be discussed. The determined dimensions of the concepts discussed and the reasons for the relations between the dimensions will be discussed on the basis of a literature review. In addition, the position of the concept in the semantic universe will be determined. The reasons for the radial structure of the concept will be discussed. In the conclusion part, the problems encountered during the concept analysis and the deficiencies in the literature will be mentioned. Finally, the aspects that can be developed as a continuation of the study will be mentioned.