Bankacılık sektörüne davranışsal finans perspektifinden bakış
View of the banking sector from a behavioral finance perspective
  1. Tez No: 751152
  2. Yazar: ERTUĞRUL GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. VİLDAN HİLAL AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
İnsan psikolojisi üzerinde kurulmuş olan davranışsal finans modelleri, geleneksel finans teorilerinden farklı olarak, iktisadi bireylerin duygularına göre hareket ettiği kabulünden yola çıkarak yeni bir akım şeklinde ortaya çıkmıştır. Bu modeller, yatırımcıların sahip olduğu çeşitli eğilimler sebebiyle hatalı seçimler yapmalarına sebep olduklarını öne sürmüşlerdir. Bu çalışmada da banka müşterilerinin çalışacağı bankaları tercih ederken ne kadar rasyonel davrandıkları, banka müşterilerinin yaş, cinsiyet, eğitim gibi demografik özelliklerinin yanı sıra kullanılan bankacılık ürünlerinin davranışsal finans eğilimleri ile bir ilişkisinin olup olmadığı anket çalışması ile araştırılmak amaçlanmıştır. Bu tez çalışması, giriş ve sonuç bölümleri ile birlikte beş bölümden oluşmaktadır. İkinci bölümde genel bankacılık bilgileri ve Türk Bankacılık Sistemi hakkında bilgiler yer alırken, üçüncü bölümde davranışsal finans kavramı ve yatırımcı eğilimleri üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise kolayda örneklem yöntemi ile oluşturulmuş ve 431 katılımcı ile gerçekleştirilmiş olan anket çalışmasından elde edilen verilerin analizi ve bulgulara yer verilmiştir. Yapılan analizler neticesinde elde edilen bulgulara göre; katılımcıların demografik özelliklerinden medeni durum ve aylık gelir durumu haricindeki diğer özellikleri ve katılımcıların banka müşterilik profillerini oluşturan banka müşterilik süresi ve ruh haline göre tercih yapma durumları haricindeki diğer durumlar ile araştırmaya konu olan davranışsal finans eğilimleri arasında genellikle anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilirken, tercih edilen bankaların sermaye yapısı ve bankacılık ürünleri ile araştırmaya konu olan davranışsal finans eğilimleri arasında genellikle anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç bölümünde ise araştırmadan elde edilen bulgular, teorik bilgiler çerçevesinde ve önceden yapılmış araştırma sonuçlarıyla kıyaslanarak değerlendirilmiştir ve konu ile ilgili önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Behavioral finance models, which are based on human psychology, have emerged as a new trend based on the assumption that economic individuals act according to their emotions, unlike traditional finance theories. These models have suggested that they cause investors to make wrong choices due to various tendencies they have. In this study, it is aimed to investigate how rationally bank customers behave when choosing the banks they will work with, demographic characteristics of bank customers such as age, gender, education, as well as whether the banking products used have a relationship with behavioral finance tendencies. This thesis consists of five chapters, including the introduction and conclusion. While the second part includes general banking information and information about the Turkish Banking System, the third part focuses on the concept of behavioral finance and investor trends. In the fourth chapter, the analysis of the data obtained from the survey study, which was created with the convenience sampling method and carried out with 431 participants, and the findings are included. According to the findings obtained as a result of the analyzes; while it is concluded that there is a generally significant relationship between the demographic characteristics of the participants, other features other than marital status and monthly income status, and the behavioral finance tendencies that are the subject of the research, with the exception of the bank customer service period and mood that make up the bank customer profile of the participants. It has been concluded that there is generally no significant relationship between the capital structure and banking products of banks and the behavioral finance tendencies that are the subject of the research. In the conclusion part, the findings obtained from the research were evaluated within the framework of theoretical knowledge and by comparing them with the results of previous research, and suggestions about the subject were included.