Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın evlilik öncesi eğitim programlarının evlilik uyumu açısından değerlendirilmesi
Ministry of Family and Social services's evaluation of pre-marriage training programs in terms of marriage compliance
  1. Tez No: 751203
  2. Yazar: BÜŞRA ÖKTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK TAŞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Evlilik öncesi eğitimler, sağlam evlilikler kurulmasına zemin hazırlamaktadırlar. Tüm dünyada evlilik öncesi eğitimler çeşitli şekillerde çiftlerin evliliğe hazırlanmasında kullanılmaktadır. Evlilik öncesi eğitimler içerik, süre, kapsam ve uygulama olarak birbirinden farklılık gösterse de temelde evlilik aşamasındaki bireyleri evlilik kurumuna hazırlamayı, bu kurumun sağlam temellere oturmasını hedef almaktadırlar. Bu çalışmada da Türkiye'de uygulanan evlilik öncesi eğitim programlarının evlilik uyumu üzerine etkisi incelenmektedir. Nitel araştırma yöntemiyle 28 kişiyle mülakat yapılan çalışmada eğitimi çok yönlü değerlendirebilmek için trigulation yöntemi kullanılarak eğitimi alan, eğitimi veren ve formatör kişilerle görüşülmüştür. Çalışma neticesinde Türkiye'de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın vermiş olduğu evlilik öncesi eğitimlerin evlilik uyumunu olumlu etkilediği fakat istenilen seviyede olmayıp geliştirilmesi gerektiği sonucu çıkmıştır. Eğitimlerin geliştirilmesi için çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Premarital education helps to build strong marriages. All over the world, premarital education is used in various ways to prepare couples for marriage. Although pre-marriage trainings differ from each other in terms of content, duration, scope and application, they basically aim to prepare individuals at the stage of marriage for the institution of marriage and to establish this institution on solid foundations. In this study, the effect of premarital education programs implemented in Turkey on marital adjustment is examined. In our study, where 28 people who received the education, lecturer and the formatter were interviewed using the qualitative research method, the trigulation method was used to evaluate the outcome of the education in a multi-dimensional way, As a result of the study, it was concluded that pre-marital education given by the Ministry of Family and Social Services in Turkey had a positive effect on marital adjustment, but it was not at the desired level and needed to be improved. Various suggestions have been made to improve the training.