Kültürel ırkçılık bağlamında Islamofobi
Islamophobia in the context of cultural racism
- Tez No: 751204
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Irkçılık, insanlık tarihinin birçok sahnesinde kendini göstermektedir. Coğrafi keşifler sonrasında yeni ticaret yollarının bulunması kapitalist sistemin ortaya çıkışına ve köleciliğe ihtiyaç duyulmasına yol açmıştır. Farklı kültürlerin karşılaşması sonucunda fiziksel farklılıklara dayalı olarak insanlar kategorize edilmiştir. Deri rengi, kafatası şekli gibi fiziksel kıstaslara göre yapılan sınıflandırmalar, ırk kuramlarının ortaya çıkmasına yol açmıştır. 20. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren biyolojik ölçütlere dayalı yapılan klasik ırkçılık, yerini yeni bir ırkçılık türü olan kültürel ırkçılığa bırakmıştır. Kültürel ırkçılık; kültüre, dile ve dine dayalı olarak yapılmış olan ayrımcılığı ifade eder. Bu çalışmada Avrupa'da yaşayan Müslümanların maruz kaldığı“İslamofobi”kavramının, kültürel ırkçılık kıskacında ele alınması incelenmiştir. Bu bağlamda İslamofobinin ortaya çıkışı ve nedenleri ele alınmıştır. Irkçılık, kültürel ırkçılık ve İslamofobinin temelinde ekonomi faktörünün etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Throughout history and through many scenes, racism has always shown itself. After geographical discoveries, new trade routes are found in the emergence of the capitalist system. Which is a result of the encounter of different cultures, people are categorized based on physical differences. The classifications made by physical cysts, such as skin colour, skull shape, have led to the emergence of race theories. From the second half of the 20 st century, classical racism based on biological criteria has replaced cultural racism, a new kind of racism. Cultural racism refers to a discrimination based on culture, language and religion. In this study, the concept of“Islamophobia”, which is subjected to Muslims living in Europe, was examined in the grapple of cultural racism. In this context, the emergence and causes of Islamophobia were addressed. The economic factor is seen to be effective at the core of racism, cultural racism and Islamophobia.