Sagital split ramus osteotomisi uygulanan hastalarda mandibular ilerletme ve geriletme cerrahilerinin temporomandibular ekleme olan etkilerinin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi ile karşılaştırılması
Comparison of the effects of mandibular advancement and regression surgeries on temporomandibular joint in patients undergoing sagittal split ramus osteotomy with three-dimensional finite element analysis
  1. Tez No: 751355
  2. Yazar: HİLAL ALTAY TURGUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN YASİN ERTEM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
SSRO mandibular deformitelerin düzeltilmesinde en sık kullanılan ortognatik cerrahi prosedürlerinden biridir. Mandibular deformitelerin SSRO ile düzeltilmesinden sonra TMR gelişebileceği bildirilmiş ve çeşitli çalışmalarla bu duruma katkıda bulunabilecek faktörler araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, SSRO kullanılarak gerçekleştirilen mandibular geriletme ve ilerletme cerrahilerinden sonra TME'deki stres değişikliklerinin SEA ile değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. Mevcut çalışmada SSRO kullanılarak mandibular geriletme (5 mm ve 10 mm) ve mandibular ilerletme (5 mm ve 10 mm) uygulanan modeller ile osteotomi uygulanmayan kontrol modelinin çiğneme kas kuvvetleri altında TME'lerinde oluşan stresler SEA yöntemi ile analiz edilmiştir. Eklem diskinin non-lineer ve süperelastik olarak modellendiği çalışmada artiküler fossa, disk ve kondil üzerindeki streslerin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması yapılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde; mandibular ilerletme modellerinde TME komponentlerindeki stres artışının geriletme modellerine göre belirgin ölçüde yüksek olduğu ve bu durumun özellikle mandibular ilerletme miktarının fazla olduğu olgularda disk perforasyonu ve/veya kondil rezorpsiyonu gibi eklem problemlerinin gelişimine katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır. Mandibular geriletme modellerinde ise geriletme miktarının artmasıyla birlikte kondiler kartilajda oluşan daha yüksek streslerin kondil rezorpsiyonu riskini artırabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SSRO is one of the most commonly used orthognathic surgical procedures for the correction of mandibular deformities. It has been reported that TMR may develop after correction of mandibular deformities with SSRO, and factors that may contribute to this situation have been investigated in various studies. The aim of this study is to evaluate and compare the stress changes in the TMJ with SEA after mandibular setback and advancement surgeries using SSRO. In the current study the stresses on the TMJs mandibular setback (5 mm and 10 mm) models, mandibular advancement (5 mm and 10 mm) models using SSRO and the control model without osteotomy were analyzed using the SEA method. In the study, in which the articular disc was modeled as non-linear and superelastic, the stresses on the articular fossa, disc and condyle were evaluated and compared. As a result of the findings; It was concluded that the increase in stress on the TMJ components in mandibular advancement models is significantly higher than in setback models, and this may contribute to the development of joint problems such as disc perforation and/or condyle resorption, especially in cases where the excessive mandibular advancement. In mandibular setback models, on the other hand, it is thought that higher stresses on the condylar cartilage may increase the risk of condyle resorption with the increase in the amount of setback.