Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleki inançlarının incelenmesi: Gaziantep Üniversitesi örneği
Evaluation of preservice physical education and sports teachers' beliefs about their profession: Sample of Gaziantep University
  1. Tez No: 751529
  2. Yazar: VOLKAN FİLİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
FİLİZ, Volkan.“Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni Adaylarının Mesleki İnançlarının İncelenmesi: Gaziantep Üniversitesi Örneği'', (Yüksek Lisans), Çorum, 2022. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim görmekte olan beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının beden eğitimi ve spor öğretmenliği mesleğine yönelik inançlarının incelenmesidir. Araştırmanın yapılabilmesi için gerekli Etik Kurulu İzni Hitit Üniversitesi Girişimsel Olmayan Araştırmalar Etik Kurulundan alınmıştır. Araştırmaya gönüllü olarak katılan öğrencilere bilgilendirilmiş gönüllü olur formu imzalatılmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma, betimsel yöntemlerden olan ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olup elde edilen veriler Fan, Keating, Liu, Zhou, Shangguan ve Knipe (2018) tarafından oluşturulan; Doğru, Kamuk ve Yılmaz (2019) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının öğretmenlik mesleğine dair inançlarını ölçmeye yönelik olarak geliştirilmiş olan ”Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Mesleğine Yönelik İnanç Ölçeği“ ve kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Ölçek, 7'li likert tipindedir. ”Meslek Aşkı“ (6 madde) ve ”Beden Eğitimi ve Sporun Değeri" (6 madde) olmak üzere 2 alt boyuttan ve on iki maddeden meydana gelmektedir. Araştırmaya 2021-2022 eğitim öğretim yılında Gaziantep Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinin Beden Eğitimi ve Spor Bölümünde öğrenim görmekte olan 143 (64 kadın ve 79 erkek) öğrenci katılmıştır. Sonuç olarak, beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleki inançları ile cinsiyet, sınıf düzeyi, akademik başarı, en uzun süre yaşanılan yerleşim birimi, ailenin ortalama gelir düzeyi, anne ve babanın eğitim düzeyi, anne ve babanın çalışma durumu, lisanslı sporcu olma durumu ve yapılan spor dalı sınıfı değişkenleri arasında anlamlı fark yoktur. Beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleki inançlarının tespit edilmesi öğretmen adaylarının meslek hayatlarına başladıklarında nasıl bir öğretmen olacakları sorusu hakkında fikirler vermektedir. Bu nedenle beden eğitimi ve spor öğretmeni adaylarının mesleki inançlarının incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
FILIZ, Volkan.“Evaluation of Preservice Physical Education and Sports Teachers' Beliefs About Their Profession: Sample of Gaziantep University”(Master), Çorum, 2022. The aim of this study is to investigate the beliefs of the pre-service teachers who are studying at Gaziantep University, Faculty of Sports Sciences towards the profession of physical education and sports teacher. Ethics required to conduct to the study is granted by the Ethics Committee of Hitit University Non-invasive Research Ethics Committee. Consent forms were signed by the students who took part in this study voluntarily. SPSS 22.0 Software was used in order to analyse the statistical data. The study adopted correlation model which is one of the descriptive research methods. Data were collected via demographic information form and 'Physical Education and Sports Teachers' Beliefs about the Physical Education Profession Scale' which was developed by Fan, Keating, Liu, Zhou, Shangguan and Knipe (2018) and adopted to Turkish by Doğru, Kamuk and Yılmaz (2019) in order to assess the pre-service Physical Education and Sports Teachers beliefs about their profession. The scale is on the form of sevenpoint likert scale. The scale consists of two dimensions which are“Sense of Calling”(6 items) and the“Value of Physical Education and Sports”(6 items) and 12 items in total. 143 (64 female and 79 males) pre-service teachers who were studying at Gaziantep University Faculty of Sports Sciences, Physical Education and Sports between the years of 2021 and 2022 education year participated in this research. In conclusion, there is no significant difference in the preservice Physical Education and Sports teachers' beliefs regarding their profession in terms of gender, class, academic success, residency, average family income, parents' education level, parents' job status, being a certified sports player and the sports branch that they are practising. Investigation of the Physical Education and Sports Teachers' beliefs implies what kind of teacher they will be when the preservice teachers practice their profession. Hence, it is crucial to investigate the beliefs of the Physical Education and Sports teachers regarding their profession.