Lise öğrencilerinin bireysel yenilikçilik ve problem çözme yeterliklerinin kodlamaya yönelik tutumlarına etkisi
The effect of high school students' individual innovativeness and problem solving competencies on attitudes towards coding
  1. Tez No: 751573
  2. Yazar: SEZGİN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEREM KILIÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin bireysel yenilikçilik ve problem çözme yeterliklerinin kodlamaya yönelik tutumlarına etkisi incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 2022 yılında Tokat ilindeki ölçüt örnekleme yöntemine göre seçilmiş farklı liselerde ve farklı sınıflarda öğrenim gören, daha önceden kodlama eğitimi almış olan öğrencileri kapsamaktadır. Araştırma kapsamında 752 ortaöğretim öğrencisine ulaşılmıştır. Araştırmada veriler bireysel yenilikçilik ölçeği, araştırmacı tarafından geliştirilen problem çözme becerisi ölçeği ve kodlamaya yönelik tutum ölçeği ile toplanmıştır. Veri analiz sürecinde uyumsuzluğu ve tutarsızlığı tespit edilen ya da eksik cevaplar bulunan veriler analizden çıkarılarak geriye kalan 587 kişilik veri seti üzerinde analizler yapılmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans, ortalama, standart sapma gibi betimsel istatistiklerden ve bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Kodlamaya yönelik tutum üzerinde problem çözme becerisinin bireysel yenilikçiliğe göre daha önemli olduğu belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre lise öğrencilerinin genel olarak orta düzeyde yenilikçi olduğu ve öğrencilerin yenilikçilik kategorileri açısından en fazla“sorgulayıcı”kategorisinde yer aldığı, problem çözme becerileri ve kodlamaya yönelik tutumlarının da orta düzeyde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin kodlamaya yönelik tutumları cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılık göstermemiştir. Buna rağmen genel olarak erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre; 12. Sınıftaki öğrencilerin diğer sınıflardaki öğrencilere göre ve fen lisesindeki öğrencilerin diğer lise türlerindeki öğrencilere göre kodlamaya yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, lise öğrencilerinin bireysel yenilikçilik ve problem çözme becerileri arttıkça kodlamaya yönelik tutumlarının da arttığı görülmüştür. Öğrencilerin bireysel yenilikçilik düzeylerinin ve problem çözme becerilerinin kodlamaya yönelik tutumları üzerinde orta düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı etkisi olduğu görülmüştür. Fen lisesindeki öğrencilerin bireysel yenilikçilik, problem çözme becerisi ve kodlamaya yönelik tutumlarının diğer lise türlerine göre yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effects of high school students' individual innovativeness and problem solving competencies on their attitudes towards coding were examined. In the research, descriptive and relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used. The research includes students who have received coding training before studying in different high schools and different classes in Tokat province in 2022, selected according to the criterion sampling method. Within the scope of the research, 752 secondary school students were reached. In the study, data were collected with the individual innovativeness scale, the problem solving skill scale developed by the researcher, and the attitude scale towards coding. In the data analysis process, the data that were found to be inconsistent or with missing answers were excluded from the analysis, and analyzes were made on the remaining 587 person dataset. In the analysis of the data, descriptive statistics such as percentage, frequency, mean, standard deviation, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and multiple linear regression analysis were used. It has been determined that problem solving skills are more important than individual innovativeness on the attitude towards coding. According to the research findings, it was concluded that high school students were generally moderately innovative, students were mostly in the“Inquisitive”category in terms of innovativeness categories, and their problem-solving skills and attitudes towards coding were at a moderate level. Attitudes towards coding of high school students participating in the study did not differ significantly according to gender, grade level and school type variables. However, in general, male students compared to female students; it has been determined that the students in the 12th grade have higher attitudes towards coding than the students in other classes, and the students in the science high school are higher than the students in other types of high schools. In addition, it has been observed that as high school students' individual innovativeness and problem solving skills increase, their attitudes towards coding also increase. It has been observed that students' individual innovativeness levels and problem solving skills have a moderate, positive and significant effect on their attitudes towards coding. It has been concluded that students in science high schools have higher individual innovativeness, problem solving skills and attitudes towards coding compared to other types of high schools.