Mesleki trombon eğitimi ve Türkiye'deki konservatuvarlarda uygulanan ortaokul ve lise düzeyi trombon eğitiminin incelenmesi
Vocational trombone training and review of the trombone training applied at conservatories in Turkey at secondary and high school level
  1. Tez No: 751721
  2. Yazar: AHMET YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. EMRE HOPA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalgı eğitiminin başlangıç aşaması, mesleki kariyer boyunca kullanılacak becerilerin temellerinin atıldığı önemli bir süreçtir. Trombon eğitiminin başlangıç aşamasında doğru duruş ve tutuş pozisyonunun öğrenilmesi, nefes kontrolünün ve homojen bir sesin elde edilmesi, kulis pozisyonlarının öğrenilmesi gibi temel teknik becerilerin kazandırılması ve alışkanlık haline getirilmesi hedeflenmektedir. Başlangıç aşamasının sonrasında çalgıya yönelik bilgi ve becerilerin edinilmesi ile teknik ve müzikal gelişimin arttırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda müfredatlar oluşturulmakta, müfredatların içeriğinde yer alan metot ve etüt kitapları ile konçerto ve sonat seçimleri öğrencinin gelişimini doğrudan etkilemektedir. Ülkemizde uygulanan trombon müfredatlarına bakıldığında, müfredatların oluşturulması ve uygulanması konusunda problemler ve uyumsuzluklar olduğu gözlemlenmektedir. Bu durumun eğitimin bütünlüğünü bozabileceği ve farklı yönelişlerin ortaya çıkmasına neden olabileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada, mesleki trombon eğitimi incelenmekte, Türkiye'deki konservatuvarlarda uygulanan ortaokul ve lise düzeyindeki müfredatlar araştırılıp değerlendirilmekte ve çözüm önerileri ile örnek bir müfredat sunulmaktadır. Bu doğrultuda, Türkiye'deki mesleki trombon eğitiminin daha dengeli bir şekilde yapılmasına katkı sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The beginning level of teaching instrument is an important process in which the foundations of the skills to be used throughout the professional career are laid. At the beginning of teaching the trombone, it is aimed to gain basic technical skills such as learning the posture and holding position, obtaining breath control and a homogeneous timbre, learning slide positions and making them a habit. After the beginning level, it is aimed to increase the technical and musical development by acquiring the knowledge and skills for the instrument. Curriculums are created in line with these purposes, and the choice of method and etude books, concerto and sonata in the content of the curriculum directly affect the development of the student. When the trombone teaching programs implemented in our country are examined, it is observed that there are problems and inconsistencies in the creation and implementation of the curriculum. It is predicted that this situation may disrupt the integrity of education and cause different orientations to emerge. In this study, vocational trombone education is examined, secondary and high school curricula applied in conservatories in Turkey were researched and evaluated and suggestions for solutions and a sample curriculum is presented. In this regard, it is thought that it can contribute to a more balanced vocational trombone education in Turkey.