Exploring the relationship between uncertainty and willingness to communicate in the EFL context
Belirsizlik ve iletişim kurma istekliliği arasındaki ilişkinin İngilizcenin yabancı dil olarak öğretimi bağlamında incelenmesi
- Tez No: 752079
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN YURDAIŞIK DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İngilizce öğretimi kavramı dilbilgisi temelli öğretimden iletişim temelli öğretime doğru evrildiği için, WTC, dil öğreniminin ve iletişim sürecinin temel bir bileşeni olarak görülmeye başlandı ve öğrencilerin iletişimsel yeterliliklerinin başarılmasında kritik bir işlev oynamaya başladı. Öte yandan, dil canlı olduğu için, dil öğrenmek öğrencilerin kaçınılmaz olarak çeşitli belirsizlik kaynaklarıyla karşı karşıya kaldıkları bir yolculuktur. Öğrencilerin belirsizliği deneyimleme ve bununla başa çıkma biçimleri, bir öğrencinin İngilizce WTC'sini etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin İngilizce iletişim kurma istekliliği (WTC) ile İngilizce dil sınıflarında yaşadıkları belirsizlik deneyimleri arasındaki ilişkiyi ve yanı sıra cinsiyet, yaş ve eğitim almakta oldukları okul türü gibi faktörlerle arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamaktır. Nicel araştırma yaklaşımının kullanıldığı araştırmaya Türkiye'deki özel bir kolejden toplam 205 lise öğrencisi katılmıştır. Veri toplamak için katılımcıların demografik bilgilerini de toplayan ek bölümün olduğu iki anket kullanıldı. Nicel verileri incelemek için SPSS programı kullanıldı. Katılımcıların demografik geçmişleri bağlamında, İngilizcedeki iletişim kurma istekliliği seviyeleri ve belirsizlik deneyimleri değerlendirildi ve incelendi. Verilere göre, İngilizcede iletişim kurma istekliliği ve öğrencilerin sınıfta karşılaştıkları belirsizlik durumları arasında negatif bir ilişkisi olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
As the notion of teaching English as foreign language shifted from grammar-based to communication-based instruction, WTC started being viewed as essential component of language learning and process of communication serving critical role in the accomplishment of the communicative abilities of the students. On the other hand, since language is vivid, learning language is a journey in which students inevitably confront a variety sources of uncertainties. The way students experience uncertainty and cope with it may influence a learner's WTC in English. The purpose of this study was to gain a better understanding of the relationship between students' willingness to communicate (WTC) in English and uncertainty experiences in English language classrooms, as well as the impact of other factors such as gender, age, and the type of school they attend. A total of 205 high school students from a private Turkish college participated in the study, which utilized a quantitative research approach. Two questionnaires were used to collect data, with an additional section collecting the participants' demographic information. The SPSS program was used to examine the quantitative data. Within the context of participants' demographic backgrounds, WTC level and uncertainty experiences were assessed. WTC was shown to have a negative correlation with the uncertainty students encountered in the classroom, according to the data.