Varfarin kullanımına ilişkin hemşirelerin bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determination of nurses' knorledge levels regarding warfarin use
  1. Tez No: 752529
  2. Yazar: HATİCE US
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Varfarin Kullanımına İlişkin Hemşirelerin Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi Bu araştırma varfarin kullanımına ilişkin hemşirelerin bilgi düzeylerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 17 Mart-20 Kasım 2021 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde çalışan 142 hemşire ile uygulanmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini ve varfarin kullanımına yönelik soruları içeren veri toplama formu ile toplanmıştır. Veriler SPSS 26 programında ortalama, standart sapma, minimum, maksimum, frekans ve yüzde kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin varfarin kullanımına ilişkin bilgi düzeylerini belirlemeye yönelik toplam başarı puan ortalamaları 65 puan üzerinden 26,79 (±6,83), varfarin kullanımı puan ortalaması 15 üzerinden 8,65 (±2,97), varfarin-ilaç etkileşimi puan ortalaması 25 üzerinden 8,56 (±3,99), varfarin-besin etkileşimi puan ortalaması 25 üzerinden 9.58 (±3.68) olduğu saptanmıştır. Ayrıca varfarin değerlendirmesi (kullanım, ilaç ve besin etkileşimi) toplam başarı puanlarında toplam çalışma süreleri açısından istatistiksel anlamlı olarak farklılık tespit edilmiştir (F=3,38, p=0,037).
Özet (Çeviri)
Determination of Nurses' Knowledge Levels Regarding Warfarin Use This research was conducted as a descriptive study in order to determine the knowledge level of nurses about the use of warfarin. The research, was carried out with 142 nurses working at Hacettepe University Adult Hospital between 17 March-20 November 2021. The data were collected with the data collection form developed by the researcher, which includes the sociodemographic characteristics of the nurses and questions about the use of warfarin. The data were evaluated using the mean, standard deviation, minimum, maximum, frequency and percentage in the SPSS 26 program. The mean total success score for determining the knowledge level of the nurses participating in the study about warfarin use was 26.79 (±6.83) out of 65 points, the mean warfarin use score was 8.65 (±2.97) out of 15, the mean warfarin-drug interaction score was 8.56 (±3.59) out of 25, the mean warfarin-food interaction score was 9.58 (±3.68) out of 25. In addition, a statistically significant difference was found in the total success scores of warfarin evaluation (use, drug and food interaction) in terms of total working time (F=3.38, p=0.037).