Açıklanamayan infertilite olgularında PI3K/AKT sinyal yolağı aktivasyon derecesinin in vitro fertilizasyon sonuçları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between PI3K/AKT pathway activation degree and in-vitro fertilization results in unexplained infertility cases
  1. Tez No: 752568
  2. Yazar: ÖZGÜR UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELİF GÜZEL MEYDANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmada hücre siklusunda, apoptozunda ve proliferasyonunda önemli bir sinyal yolağı olan PI3K/Akt hücre-içi sinyal yolağının aktivasyon durumunun, açıklanamayan infertilite olgularında in-vitro fertilizasyon tedavisinin başarı oranları üzerine etkisi araştırılmıştır. Oosit ve oositi çevreleyen granüloza ve teka hücrelerinin hücreler arası etkileşimleri dikkate alındığında, hücre içi sinyal yolakları ve bu sinyal yolaklarının hücreler arası etkileri önemli bir çalışma konusudur. Gereç ve Yöntem: Kontrol grubu, erkek faktör nedeniyle in-vitro fertilizasyon tedavisi alan sağlıklı kadınlardan oluşmaktadır. Her hastanın kontrollü ovaryan hiperstimülasyonu takiben oosit toplama işlemi ile elde edilen granüloza hücrelerinin gen ekspresyon seviyeleri RT-qPCR ve folikül sıvılarındaki protein miktarı ELISA testleri ile değerlendirilerek PI3K/Akt yolağı aktivasyon durumları belirlenmiştir. Elde edilen veriler ile aynı hastaya ait oosit matürasyonu, fertilizasyon, blastokist kalitesi ve embriyo transfer başarısı değişkenleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı düzeyde farklılık saptanan ve açıklanamayan infertilite grubunda azalmış olduğu ortaya konan AKT-2 gen ekspresyonu bulgusu açıklanamayan infertilite hastalarında PI3K/Akt sinyal yolağının daha az akktivite gösterdiğini düşündürmektedir. Fosfo-Akt miktarları ile oosit matürasyonu ve kaliteli blastokist oranları arasındaki ilişkide her iki grupta fosfo-Akt miktarı ile oosit matürayonu ve kaliteli blastokist oranı arasında pozitif yönde korelasyon olduğu saptanmıştır. Kontrol grubunda saptanan korelasyon ilişkilerinin daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Elde edilen sonuçlar açıklanamayan infertilite tanılı bireylerde PI3K/Akt sinyal yolağındaki azalmış AKT gen ekspresyonunun oosit matürasyonunu ve blastokist kalitesini olumsuz yönde etkilediğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of activation of the PI3K/Akt intracellular signaling pathway, which is an important signaling pathway in cell cycle, apoptosis, and proliferation, on the success rates of in-vitro fertilization treatment in unexplained infertility cases were investigated. Considering the intercellular interactions of the oocyte and granulosa and theca cells surrounding the oocyte, intracellular signaling pathways and the intercellular effects of these signaling pathways are important subjects of study. Material and Method: The control group consisted of healthy women who received in-vitro fertilization treatment for malefactor. PI3K/Akt pathway activation status was determined by evaluating the gene expression levels of granulosa cells obtained by oocyte retrieval process following controlled ovarian hyperstimulation of each patient, RT-qPCR and the amount of protein in the follicle fluids by ELISA tests. The relationship between the obtained data and the variables of oocyte maturation, fertilization, blastocyst quality and embryo transfer success of the same patient was investigated. Results: The finding of AKT-2 gene expression, which was found to be significantly different between the patient and control groups and decreased in the unexplained infertility group, suggests that the PI3K/Akt signaling pathway is less active in unexplained infertility patients. There was a positive correlation between the phospho-Akt amount and oocyte maturation and quality blastocyst rate in both groups. It was determined that the correlation relationships found in the control group were stronger. Conclusion: The results obtained suggest that decreased AKT gene expression in the PI3K/Akt signaling pathway negatively affects oocyte maturation and blastocyst quality in individuals with unexplained infertility.