Bir çimento fabrikasının üretim hattının incelenmesi, elektrik makinalarının seçimi ve seçimindeki kriterlerin belirlenmesi
- Tez No: 75270
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK MORGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
BİR ÇİMENTO FABRİKASININ ÜRETİM HATTININ İNCELENMESİ, ELEKTRİK MAKİNALAR1NIN SEÇİMİ VE SEÇİMİNDEKİ KRİTERLERİN BELİRLENMESİ ÖZET Bu çalışma bir çimento fabrikasının üretim hattının incelenmesi, kullanılan elektrik makinalannın seçimini ve seçimindeki kriterlerin belirlenmesini içerir. Üretimin tanıtılması, cihaz, motor seçimi ve hardware çalışmayı kapsayan bu projenin, tüm aşamalan mühendislik açısından özel uzmanlık gerektirmektedir. Projelendirilmesi yapılacak olan üretim sistemi bölümlere aynlmıştır. Her bölüm cihaz bakımından aynntılı olarak incelenmiş, üretimde kullanılan motoriann seçimi için denklemler açıklanmıştır. Sistemde büyük güçlerde bilezikli asenkron motor, orta ve küçük güçlerde kısa devre kafesli asenkron motor, doğru akım motoru, özel olarakta çift statoriu ayarlanabilir momentti tahrik motoru ve sektör motor kullanılır. Sisteme ait motor listesi hazırlanmıştır. Bu motoriann tipleri ve güçleri tesbit edilip motor işletmesine ait projeler yapılmıştır. Bir üretim sisteminin projelendirilmesi çeşitli aşamalardan oluşur. İşleyişin tanımlanmasından sonra seçilen motorlara göre hardware çalışmaya geçilir. Hardware çalışma; çeviricilerin, yol vericilerin, hız kontrol ünitelerinin, şalterlerin, kontaktörierin, otomatiann, termistörlerin, kablolann kesit ve tiplerinin motorlara ve standartlara uygun olarak seçflmesidir. Bu sayede motoriann işleyişi ve korunması sağlanır. Motorlar kontrol odalanndaki paneller üzerinden, otomatik olarak PLC veya PC üzerinden ya da motor yanındaki lokal kutulardan devreye alınıp çıkartılabilir. Bazı kritik bölgelerde ana motora ek olarak yardımcı tahrik motoru da kullanılır. Motoriann üretim hattına sistematik bir şekilde dağılması gerekir. Bu sentez çalışmasında üretim sistemlerinde yüksek ürün kalitesi, düşük maliyet endüstride rekabet şartlannın gerçekleşmesi için üretim hattının aynntılı olarak bilinmesi ve doğru bir şekilde cihaz ve motor seçilmesi, standarlara uygun projelendirilmesi gerektiği savunulmuştur. IX
Özet (Çeviri)
EXAMINING OF A CEMENT FACTORY PROCESS, DETERMINATING OF THE ELECTRICAL MACHINES WHICH ARE USED IN THE PROCESS AND DESCRIPTION CRITERIA ON SELECTION OF MOTORS SUMMARY This study covers examining of a cement factory process, determinating of the electrical machines which are used in the process and description criteria on selection of motors. From the point of engineering; this project, which involves description of process, motor, equipment selection and hardware study, requires special expertisement. All studies must be done with big attention because a little mistake or a little carelessness can cause serious dangers. The process system is divided into sections. Every section is studied in details according to equipments. Also equations for motor selection are explained. In the process for high power slipring asynchronous motor, for low and medium power squirrel cage asynchronous motor, direct current motor, for the special conditions double stator adjustable torque drive motor and sector motor are used. The lists of motors which belong to the process system is prepared. These motors types and drive powers, voltages are calculated. Projects that belonged to tine operation of motors are done. * The projecting of a production system consists of different levels. After the description of process according to the selection of the motors, hardware study starts. In hardware study transducers, motor starters, motor controllers, contactors, relays, thermic magnetic relays, fuses, sensors for speed detection, thermistors and types and cross-sectional area of the cables are appropriately chosen according motor operations, standards and selection rules. Therefore protection and operation of the motors in the process are provided. Electrical motors can be controlled by the panels in the control rooms, automatically by the PLC and PC's or they can be manually controlled by the local boxes nearby the motors. In some critical areas and in a failure auxiliary drive motors are used additionally with the main drive motor. The motors have to be distributed on the production line.In this synthesis study, it is defended that in a process, for a high quality production, low costs and the competitive conditions in industry; the production line has to be known in details and determination of electrical equipment's, motors must be correctly and experimentally and has to be projected in standards. XI