Hemşirelik öğrencilerinin tıbbi cihazların güvenli kullanımına yönelik yeterliklerini arttırmada farklı öğretim yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of different teaching methods in increasing nursing students' competencies for safe use of medical devices
  1. Tez No: 884642
  2. Yazar: ZÜLEYHA GÜRDAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA CENGİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelik öğrencilerinin tıbbi cihazların güvenli kullanımına yönelik yeterliklerini artırmada teach-back ve video destekli öğretim yöntemlerinin etkisini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Materyal ve metot: Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir tasarımla yürütüldü ve 91 hemşirelik son sınıf öğrencisi (31 teach-back, 30 video, 30 kontrol) örneklem olarak seçildi. Veriler Tanıtıcı Özellikler Formu, Tıbbi Cihaz Yeterlik Bilgi Testi, Tıbbi Cihaz Öz Yeterlik Ölçeği ve Tıbbi Cihaz Kullanımı Beceri Değerlendirme Formu ile toplandı. Teach-back grubuna, hastabaşı monitörü, infüzyon pompası ve aspiratör cihazlarına yönelik üç oturumda toplam altı saat eğitim verildi. Video grubuna ise aynı cihazlarla ilgili kuramsal ve uygulamalı videolar izletildi. Tüm gruplara girişimden önce ön test, iki hafta sonra son test uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to compare the effects of teach-back and of video-assisted teaching in enhancing nursing students' competency in the safe use of medical devices. Material and Method: The study was conducted using a randomized controlled experimental design with a sample of 91 final-year nursing students (31 in the teach-back group, 30 in the video group, and 30 in the control group). Data were gathered through a Demographic Characteristics Form, Medical Device Competency Knowledge Test, Medical Device Self-Efficacy Scale, and Medical Device Usage Skills Assessment Form. The teach-back group received six hours of training over three sessions, focusing on bedside monitors, infusion pumps, and suction devices. The video group received theoretical and practical video presentations on the same devices. All groups underwent pre-tests prior to the intervention and post-tests two weeks later.