Annelerin bağlanma stilleri ile okul öncesi dönemdeki çocukların anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attachment styles of mothers and the anxiety levels of their children preschool period
  1. Tez No: 752999
  2. Yazar: AYŞE NUR DEMİRHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİN YASEMİN TUNÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Araştırmada 3-5 yaş arasında çocuğu olan annelerin bağlanma biçimleri, annelerin çocuğuna karşı davranışları, annelerin çocukluk yaşantıları ve çocukların anksiyete düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ile annelerin bağlanma biçimleri ile çocukların anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Zonguldak il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul öncesi eğitim kurumlarında çocuğu eğitim alan ve kartopu yöntemi kullanılarak elde edilen okul öncesi eğitim alan ve almayan çocuğu olan toplam 110 anne oluşturmuştur. Araştırma verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete (Kaygı) Ölçeği”,“Erişkin Bağlanma Biçimi Ölçeği”ve“Anne Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde MannWhitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Ki-kare testi, Fisher Exact testi, Monte Carlo simülasyonu ve Pearson Korelasyon katsayısı analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the attachment styles of mothers with children between 3-5 years of age, their behaviors towards their children, mother's childhood experiences and children's anxiety levels in terms of various variables, and to determine the relationship between mother's attachment styles and children's anxiety levels. The sample of the study consisted of 110 mothers whose children attend kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the city center of Zonguldak, and obtained using the snowball method. Research data were collected with the“Personal Information Form”,“The Preschool Anxiety Scale”,“Adult Attachment Style Scale”and“Mother Interview Form”. Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H (KWH) test, Ki-kare test, Fisher Exact test, Monte Carlo simulation and Pearson correlation coefficient analysis were used in the analysis of the research data.