İlkokul öğrencilerinin öz disiplin, bireysel sorumluluk düzeyleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkinin gerçeklik terapisi çerçevesinde incelenmesi
Examination of the relationship between primary school students' self-discipline, individual responsibility levels and academic achievement within the framework of reality therapy.
  1. Tez No: 753127
  2. Yazar: ESRA ERZURUMLU CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul öğrencilerinin öz disiplin, bireysel sorumluluk, akademik başarı ilişkisinin gerçeklik terapisi çerçevesinde değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmada nitel araştırma modeli kullanılmıştır. Öğrencilerin ve eğitimin vazgeçilmez parçası olan öğretmen ve öğrenci velilerinin yorumlamalarının kapsamlı olarak ele alınması amacıyla nitel araştırma desenlerinden olgu bilim tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Amasya ilinde bulunan bir ilkokulun aşırı ve aykırı durum örneklemesi kullanılarak belirlenen akademik başarısı yüksek 10 öğrenci ve düşük 10 öğrenci olmak üzere toplamda 20 öğrencisi, bu öğrencilerin 20 velisi ve 20 öğretmeni oluşturmaktadır. Seçili öğrencilerin öz disiplin ve bireysel sorumluluk ilişkileri, seçilen öğrencilerle ve aynı öğrencilerin öğretmen ve velileri ile görüşme yöntemi ile gerçeklik terapisi çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmada katılımcıların kişisel bilgilerini öğrenebilmek adına araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu ve öğrencilerin öz disiplin, bireysel sorumluluk ve akademik başarı ilişkisini inceleyebilmek için araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde katılımcılara ilişkin demografik bilgileri analiz etmek için betimsel istatistikler kullanılırken, görüşmelerin değerlendirilebilmesi için içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre öğrenci, öğretmen ve veli görüşmeleri sonucunda öz disiplin, bireysel sorumluluk ve akademik başarının birbiriyle ilişkisinin yüksek düzeyde olduğu, öğrencilerde bulunan bu özelliklerin birbirini tamamladığı ve desteklediğine dair görüşlerin her üç araştırma grubu tarafından da belirtildiği sonucuna ulaşılırken; öğretmen ve velilerin akademik başarının da öz disiplin ve bireysel sorumluluğun gelişimini desteklediği vurgusuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, ilkokul öğrencilerinin öz disiplin, bireysel sorumluluk ve akademik başarı ilişkisine dair her üç araştırma grubunun görüşleri gerçeklik terapisinin birçok kavramını örneklendirmekte ve gerçeklik terapisinin temel felsefesini yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate the relationship between self-discipline, individual responsibility and academic achievement of primary school students within the framework of reality therapy. For this purpose, qualitative research model was used in this study. Phenomenology, one of the qualitative research designs, was preferred in order to comprehensively handle the interpretations of students and teachers and students' parents, who are an indispensable part of education. The study group of the research consists of 20 students, 20 parents and 20 teachers of these students, 10 students with high academic achievement and 10 students with low academic achievement, determined by using extreme and outlier sampling of a primary school in Amasya. The self-discipline and individual responsibility relationships of the selected students were examined within the framework of reality therapy by interviewing the selected students and the teachers and parents of the same studentsIn the study, a personal information form prepared by the researcher in order to learn the personal information of the participants and interview questions prepared by the researcher in order to examine the relationship between students' self-discipline, individual responsibility and academic achievement were used. In the analysis of the data obtained as a result of the research, descriptive statistics were used to analyze the demographic information of the participants, while content analysis was used to evaluate the interviews. According to the results obtained, as a result of the student, teacher and parent interviews, it was concluded that there was a high level of relationship between self-discipline, individual responsibility and academic achievement, and that these characteristics in students complement and support each other were stated by all three research groups; It was emphasized that the academic success of teachers and parents also supports the development of self-discipline and individual responsibility. In conclusion, the views of all three research groups on the relationship between self-discipline, individual responsibility and academic achievement of primary school students exemplify many concepts of reality therapy and reflect the basic philosophy of reality therapy.