Tıbbi cihaz üreticisinin bilgilendirme hatasından kaynaklanan hukuki sorumluluğu
Product liability of medical devices producer arising from failure to warn
  1. Tez No: 753180
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK ZEYNEP BAYSAL ZEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Üretime olan talep, geçmişten bugüne artarak devam etmekte ve teknolojinin ilerlemesiyle insan hayatını kolaylaştıran ürünlere daha çok rağbet edilmektedir. Kitlesel üretim, birim zamanda üretilen ürün sayısının çoğalması, ürün bileşenlerinin karmaşık hale gelmesi, denenen yeni metotların beraberinde getirdiği risk, hatalı üretim ve tüm bu sayılanların piyasaya arz edilen ürünü kimi hâllerde güvenli olmaktan uzaklaştırması sonucunda ise kaçınılmaz olarak zarara neden olması söz konusu olmaktadır. Bu nedenle, üreticinin satışa sunduğu ürün hakkında bilgilendirme yükümlülüğünü gereği gibi yerine getirmesi oldukça önem arz etmektedir. Tıbbi cihazlar ise kullanım alanı geniş ve aynı zamanda niteliği itibariyle doğrudan insan yaşamını etkilediğinden ciddi risk taşıyan ürünlerdendir. Bu sebeple tıbbi cihaz kullanımından etkilenebilecek kişilerin de bu ürünler hakkında doğru bir şekilde bilgilendirilmesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu çalışmada tıbbi cihaz üreticisinin bilgilendirme hatasından kaynaklanan hukuki sorumluluğu 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanunu uyarınca incelenmiştir. Çalışmamızda ilk olarak tıbbi cihaz kavramı üzerinde durulmuştur. Tıbbi cihazları konu alan düzenlemeler ışığında genel bilgiler verilmiş ve tıbbi cihazlar ürün kapsamında değerlendirilmiştir. Ardından, Türk hukukunda üretici yönünden getirilen ürün güvenliği ve ürün sorumluluğu kurallarının birlikte ele alınması sebebiyle üreticiye yüklenen bilgilendirme yükümlülükleri üzerinde durulmuştur. Son olarak ise bilgilendirme hatası genel olarak açıklanmaya çalışılmış ve uygunsuzluk kavramı ile değerlendirilerek mevcut düzenlemeler ışığında tıbbi cihaz üreticisinin bilgilendirme hatası sebebiyle tazminat sorumluluğunun kurulmasına ilişkin şartlar ve üreticinin sorumluluğunu ortadan kaldıran hâller açıklanarak bir sonuca varılmıştı
Özet (Çeviri)
The demand for production increasingly continues from past to present and the products, which make the life of people easier with the advance of technology, are liked more. The mass production, increasing of the number of products in a unit of time, becoming of the product components complicated, the risk which the attempted new methods bring together, the defective manufacturing and all these points making the products far from being secured and inevitably causing damages to come knocking at our door. Therefore, one of the most important things is that the producers give correct instruction about product which is put upon the market. Medical devices are from amongst a product category, which has a large utilization area and carries a serious risk because of it affects the human life directly. Thus, the people, who will be affected from utilization of the medical device, are required to be informed correctly about the products. In this study, the product liability of the medical device producer, arising from the failure to warn, is reviewed in accordance with Product Safety and Technical Regulations Law No: 7223. In this study, it has been firstly discussed on the medical device notion. General information has been given in the light of regulations about medical devices and medical devices have been evaluated within the scope of the product. After that, since the product safety and product liability rules are regulated together for the producer in Turkish law, the information obligations of the producer are discussed. Finally, failure to warn has tried to explain in view of noncompliant concept and reached to a conclusion with examined conditions of product liability arising from failure to warn and producer's defenses.