Üniversite öğrencilerinde algılanan ebeveyn kabul-reddinin kişiler arası bağımlılık ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar açısından incelenmesi
Investigation of perceived parent acceptance-rejection at university students in terms of interpersonal dependence and cognitive distortions related to relationships
- Tez No: 753910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE EPLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite dönemindeki öğrencilerin yaşamlarının ilk yıllarında algıladıkları ebeveyn kabul ve reddi, kişiler arası bağımlılık ve ilişkilere yönelik bilişsel çarpıtmaları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubunu 2022 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde öğrenim gören 347'si kadın 128'i erkek olmak üzere toplamda 475 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Yetişkin Ebeveyn Kabul Red Ölçeği-Kısa Form (Yetişkin EKRÖ/K), Kişiler Arası Bağımlılık Ölçeği (KBÖ) ve İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Ölçeği (İBÇÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın denencelerini test edebilmek için Pearson Korelasyon Analizi, Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ve MANOVA kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre ebeveyn kabul/red algısının kişiler arası bağımlılık ölçeğinin tüm alt boyutları üzerinde ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar üzerinde çok düşük düzeyde anlamlı bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Ek olarak kişiler arası bağımlılık alt boyutlarından otonominin cinsiyete göre anlamlı farklılık gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak araştırmacılara ve alan çalışanlarına yardımcı olacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to analyze the parental acceptance and rejection that university students perceive in first years of their lives in relation to interpersonal dependency and cognitive distortions pertaining to relationships. The participants of the research are 475, 347 female and 128 male, university students that are at Ondokuz Mayıs University in 2022. Personal Information Form, Adult Parental Acceptance- Rejection Questionnaire Short Form (Adult PARQ- Short Form), The Interpersonal Dependency Inventory (IDI) and Interpersonal Cognitive Distortions Scale (ICDS) were used for data collection, and the collected data was analyzed by using SPSS 22. Pearson's Correlation Coefficient, Multiple Linear Regression Analysis and MANOVA were used to test the hypotheses of the research. According to the findings, it was found that the perception of parental acceptance/rejection was a very low significant predictor for all sub-dimensions of interpersonal dependency scale, and for interpersonal cognitive distortions. In addition, it was found that autonomy, one of the sub-dimensions of interpersonal dependency, varies significantly according to gender. The findings were discussed in the light of relevant literature. Based on the findings of the study, recommendations were made to help researchers and those who are in a relevant field.