Effects of agile leadership on work engagement and mental well-being
Çevik liderliğin işe bağlılık ve mental iyi oluş üzerindeki etkisi
- Tez No: 753999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevik liderliğin ve çevik liderliğin alt boyutlarının işe bağlılık ve mental iyi oluş üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu üç kavram literatürde sıklıkla incelenmiş olsa da çevik liderliğin ve çevik liderliğin alt boyutlarının her iki kavram üzerindeki etkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Araştırmanın örneklemini Google Forms aracılığıyla çevrimiçi olarak araştırmaya katılan Ankara'da ikamet eden bilişim sektörü çalışanları oluşturmaktadır. Veri toplama amacıyla oluşturulmuş olan anket formu; demografik bilgileri saptamaya yönelik bölüm, Akkaya ve diğ. (2020) tarafından geliştirilen altı boyutlu çevik liderlik ölçeği, üç boyutlu Utrecht İşe Bağlılık Ölçeği ve Warwick Mental İyi Oluş Ölçeğinden oluşmaktadır. Elde edilen verinin analizi için SPSS versiyon 22.00 istatistik analiz programı kullanılmıştır. Çalışma 275 katılımcı (181 kadın ve 94 erkek) üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların yaş ortalaması 39,2±5,8'dir. Araştırma soruları bağımsız gruplar için t-testi, varyans analizi ve hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, demografik özelliklerin çevik liderlik, işe bağlılık ve mental iyi oluş üzerinde anlamlı farklılık yarattığını göstermektedir. Cinsiyet, işe bağlılık ve mental iyi oluş üzerinde; medeni durum, işe bağlılık ve çevik liderliğin hız ile değişim odaklı olma alt boyutları üzerinde; eğitim seviyesi, çevik liderlik, sonuç odaklı olma ve takım odaklı olma üzerinde; iş tecrübesi ise işe bağlılık, mental iyi oluş, hız ve değişim odaklı olma üzerinde anlamlı bir farklılık oluşturmaktadır. Çevik liderliğin işe bağlılık ve mental iyi oluş üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisi bulunduğu saptanarak, yordayıcı gücü sırasıyla %5,7 ve %4,8 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to reveal effects of agile leadership and its sub-dimensions on mental well-being and work engagement. Although these three concepts have been frequently examined in the literature, there is not a study that examines the effects of agile leadership and its sub-dimensions on both concepts. The sample of the research consists of IT sector employees residing in Ankara, who participated in the research online via Google Forms. Questionnaire form created for data collection; the section for determining demographic information, Akkaya et al. (2020), the six-dimensional agile leadership scale consists of the three-dimensional Utrecht Work Engagement Scale and the Warwick Mental Well-Being Scale. SPSS version 22.00 statistical analysis program is used to analyze obtained data. A total of 275 participants (181 women and 94 men) participated in the study. The average age of the participants is 39.2±5,8. Research questions were tested with t-test, analysis of variance and hierarchical regression analysis for independent groups. The results show that demographic characteristics make a significant difference on agile leadership, work engagement and mental well-being. Gender creates a significant difference on work engagement and mental well-being. Marital status creates a significant difference on work engagement and agile leadership's fastness and change-oriented sub-dimensions. Education level creates a significant difference on agile leadership's result oriented and team-oriented sub-dimensions. Work experience creates a significant difference on work engagement, mental well-being, fastness and change-oriented sub-dimensions of agile leadership. It was determined that agile leadership has positive and significant effect on work engagement and mental well-being, and its predictive power was calculated as 5.7% and 4.8%, respectively.