Genel anestezi altındaki erişkin hastalarda auragain ve I-GEL'in havayolunun sağlanmasında ve sürdürülmesinde birbirlerine olan üstünlüklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the superiority of auragain and İ-GEL over EACH other in providing and maintaining the airway in adult patients under general anesthesia
  1. Tez No: 754123
  2. Yazar: GÖKSEL EDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM DELİGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, I-Gel ve AuraGain kullanımının yerleştirme hızı ve kolaylığı, ventilasyon için sağladıkları orofaringeal kaçak basıncı, mide içeriğinin direnajı, postoperatif oluşan boğaz ağrısı açısından karşılaştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma ASA I ve II, 18-65 yaş arası, 2 saatten kısa süreceği planlanan elektif cerrahi geçirecek hastalarda; prospektif, gözlemsel ve kohort olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya havayolu açıklığını sağlamak için I-Gel ya da AuraGain kullanılan 75 hasta çalışmaya dahil edildi. Her hasta için preoperatif rutin monitorizasyon ve standart genel anestezi indüksiyonu uygulandı. Hastalar kullanılan supraglottik havayolu aracı türüne göre I-Gel ve AuraGain kullanılan hastalar sırası ile Grup I ve Grup II olarak ikiye ayrılmıştır. Yerleştirme süresi ve deneme sayısı, ventilasyon sırasında elde edilen OKB değeri, başarılı mide dekompresyonu kaydedildi. Operasyon sonrası boğaz ağrısı düzeyi VAS skoru ile belirlendi. BULGULAR: Çalışmada, I-Gel ve AuraGain gruplarında deneme sayısı, yerleştirme başarısı ve mide dekompresyonu açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p>0.005).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, it was aimed to compare the use of I-Gel and AuraGain in terms of speed and ease of insertion, oropharyngeal leak pressure they provide for ventilation, drainage of gastric contents, and postoperative sore throat. MATERIAL AND METHODS: The study were carried out prospectively, observationally, and cohort in patients ASA I and II, aged 18-65, who will undergo elective surgery, which is planned to take less than 2 hours. 75 patients who used I- Gel or AuraGain to provide airway patency were included in the study. Preoperative routine monitoring and standard general anesthesia induction were performed for each patient. The patients were divided into Group I and Group II, respectively I-Gel and AuraGain, according to the type of supraglottic airway device used. The insertion time and the number of attempts, the OLP value obtained during ventilation, the occurrence of gastric decompression were determined and recorded. Postoperative sore throat level was determined and recorded with the VAS score.