Nörolojik kökenli yutma bozukluğu olan hastalarda yutma bozukluklarının yaşam kalitesine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of swallowing disorders on quality of life in patients with neurological assaying disorders
- Tez No: 754153
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KONROT KONROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapılan bu çalışmada yutma bozukluğu çeşitlerinden nörolojik kökenli yutma bozukluğu olan hastalarda yutma bozukluklarının yaşam kalitesine etkilerinin neler olduğu ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışmada yaşam kalitesi anketlerinden yutma yaşam kalitesini değerlendiren Türkçe Yutma Yaşam Kalitesi Anketi (T-SWAL-QOL) kullanılmıştır. T-SWAL-QOL anketinden elde edilen veriler, yutma bozukluğu olan kişilerin yutma bozukluğunun hayatına etkilerini ve yutma şiddetini değerlendirmek için kullanılan Disfaji Handikap İndeksi (DHİ) verileriyle karşılaştırılmıştır. Bu anketlerin uygulandığı katılımcılar, İstanbul Özel Esencan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon kliniği, Kulak Burun Boğaz ve Nöroloji polikliniklerine gelip yutmalarında sorun olduğunu söyleyen, hastalardan seçilmiştir. MKYB' ler ve total larenjektomi ameliyatı olan hastalar çalışmaya dâhil edilmemiştir. Anketler Nisan 2021 – Mart 2022 tarihleri arasında 85 hasta ve hasta yakınlarıyla birebir görüşülerek uygulanmıştır. Bu hastalardan belirtilen kriterlere uyan 45 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Spearman korelasyon kat sayısı kullanılarak T-SWAL-QOL ile DHİ skorları arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the effects of swallowing disorders on the quality of life in patients with swallowing disorders of neurological origin. In this study, the Turkish Quality of Swallowing Life Questionnaire (T- SWAL-QOL), which evaluates the quality of life of swallowing, was used. Data obtained from the T-SWAL-QOL questionnaire were compared with Dysphagia Handicap Index (DHI) data, which is used to evaluate the effects of swallowing disorders on the life of individuals with swallowing disorders and the severity of swallowing. The participants, to whom these questionnaires were applied, were selected from the patients who came to the Istanbul Private Esencan Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Clinic, Otorhinolaryngology and Neurology outpatient clinics and said that they had problems with swallowing. MBSPs and patients who had total laryngectomy surgery were not included in the study. The questionnaires were administered by one-on-one interviews with 85 patients and their relatives between April 2021 and March 2022. Of these patients, 45 patients who met the specified criteria were included in the study. Using the Spearman correlation coefficient, it was checked whether the relationship between T-SWAL-QOL and DHI scores was statistically significant.