Artrit tanısı olmayan tırnak tutulumu olan ve olmayan psoriasis hastalarında entezit
Enthesis in psoriasis patients with and without nail involvement and arthritis
  1. Tez No: 979500
  2. Yazar: MİRAÇ ZENGİN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Romatoloji, Dermatology, Rheumatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Psoriatik artritli hastalarda deri bulguları genellikle eklem tutulumundan önce ortaya çıkmakta, bu da erken tanıda dermatologların rolünü önemli kılmaktadır. Subklinik entezit, hastalığın erken evresinde tanı koymada önemlidir ve ultrasonografi ile saptanabilir. Tırnak tutulumu ile entezit arasında anatomik ve patofizyolojik bir ilişki olduğu bildirilmiş olsa da, PsA tanısı almamış hastalarda bu ilişkiyi değerlendiren çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmada, psoriasis hastalarında tırnak tutulumu ile entezit varlığı ve şiddeti arasındaki ilişki incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Haziran–Aralık 2024 tarihleri arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde 121 psoriasis vulgaris hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, PASI, NAPSI skorları kaydedildi. Altı bilateral entezis bölgesi, Madrid Sonografik entezit indeks skorlama sistemine göre ultrasonografik olarak değerlendirildi. Bulgular: El ve ayak tırnak tutulumu olan hastalarda toplam ve akut entezit skorları anlamlı derecede yüksekti. El tırnak tutulumu özellikle patellar ligament, quadriceps, triceps tendonları ve Aşil tendonunda yüksek akut skorlarla ilişkiliydi. Ayak tırnak tutulumu ise neredeyse tüm bölgelerde anlamlı skor artışıyla ilişkiliydi. Sonuç: Tırnak tutulumu, entezit sürecinin erken bir göstergesi olabilir. Bu bulgu, tırnak değişikliklerinin yalnızca lokal değil, sistemik inflamasyonun habercisi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In patients with psoriatic arthritis, cutaneous manifestations often precede joint involvement, highlighting the critical role of dermatologists in early diagnosis. Subclinical enthesitis is important for early disease detection and can be identified by ultrasonography. Although an anatomical and pathophysiological relationship between nail involvement and enthesitis has been reported, studies evaluating this association in patients without a PsA diagnosis are limited. This study aimed to investigate the relationship between nail involvement and the presence and severity of enthesitis in patients with psoriasis. Materials and Methods: A total of 121 patients with psoriasis vulgaris who presented to Cerrahpaşa Medical Faculty between June and December 2024 were included. Patients' age, sex, PASI, and NAPSI scores were recorded. Six bilateral enthesis sites were evaluated using the Madrid Sonographic Enthesitis Index (MASEI) via ultrasonography. Results: Patients with fingernail and toenail involvement had significantly higher total and acute enthesitis scores. Fingernail involvement was particularly associated with elevated acute scores at the patellar ligament, quadriceps, triceps tendons, and Achilles tendon. Toenail involvement showed a significant increase in enthesitis scores across almost all enthesis sites. Conclusion: Nail involvement may serve as an early indicator of the enthesitis process. These findings suggest that nail changes should not be considered merely local findings but may reflect underlying systemic inflammation.