The effectiveness of a virtual reality tool, ImmerseMe, on the elt freshman students' oral communication skills: A pragmalinguistic perspective
Bir sanal gerçeklik uygulaması olarak ImmerseMe'nin İngiliz dili eğitimi birinci sınıf öğrencilerinin sözlü iletişim becerileri üzerindeki etkililiği: Bir edimdilbilim bakış açısı
  1. Tez No: 754553
  2. Yazar: MELİKE AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dil kullanımında Sanal Gerçeklik teknolojisi gerçeklik ve anlamlılık ilkelerini ele alma konusunda akademisyenler için umut verici bir teknolojik ilerleme olarak bir statüye ulaşmıştır. Bununla birlikte, VR'ın mevcut uygulama bağlamlarına teorik uyarlanması, derinlemesine araştırma, farklılaştırılmış uygulama ve sonuçların eleştirel bir incelemesini gerektirir. Bu tez çalışmasının amacı, bir sanal gerçeklik uygulaması olan ImmerseMe'nin İngilizce Öğretmenliği (ELT) birinci sınıf lisans öğrencilerinin edimdilbilimsel kabiliyetleri açısından sözlü iletişim becerilerini geliştirmeyi amaçlayan bir derste etkililiğini araştırmaktır. Ters yüz edilmiş derslere yönelim son zamanlarda kaçınılmaz bir arayış olduğu için, bu araştırma, ELT birinci sınıf lisans öğrencileri arasında yabancı dil olarak İngilizce kullanımında bir makro beceri olarak edimbilimsel becerilere odaklanarak var olan yazından ayrılmıştır. Ayrıca, bu çalışma VR teknolojisinin pratik uygulamalara nasıl katkıda bulunabileceğini açıklamaktadır. Bu amaçla, bu çalışma, altmış katılımcıdan oluşan kontrol ve deney gruplarıyla karma yöntem araştırma tasarımı üzerine rapor vermektedir. Veriler, deney grubu katılımcılarının araştırmacı tarafından tutulmuş alan gözlem notları, her iki gruba verilen ODCT'ler ve deney grubunun yarı yapılandırılmış görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Grup içi ilerlemeyi ölçmek için Bağımlı (İlişkili) Gruplar T-testi ve gruplar arası kazanım puanlarını karşılaştırmak için Bağımsız Gruplar T-testi yoluyla ODCT puanları üzerinde istatistiksel analiz uygulanmıştır. Nitel veriler, alan gözlem notları için“Tematik İnceleme”ve görüşme verileri için içerik analizi yoluyla açıklanmıştır. Bulgular, ImmerseMe uygulamasından sonra ELT birinci sınıf öğrencilerinin edimdilbilimsel becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir ilerleme olduğunu, ayrıca katılımcıların düşüncelerine göre ImmerseMe'nin derslere entegrasyonuna karşı olumlu bir duruş olduğunu ortaya koymuştur. Öğrenciler, benzer etkileşim örüntülerini göstermede daha rahat gibi görünseler de, gruplar arasındaki ortalama kazanç puanlarındaki fark istatiksel olarak anlamlı olmaya yaklaşmıştır. Pratikte uygulanabilir sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual Reality (VR) technology in language use has already reached a status as a promising technological advancement for scholars in addressing prudential authenticity and meaningfulness principles for language use. However, their theoretical adaptations to the current practice contexts need in-depth research, differentiated practice, and a critical review of outcomes. The purpose of the present thesis study is to explore a virtual reality tool, ImmerseMe, in an ELT freshman undergraduate course aiming at improving EFL oral communication skills with respect to their pragmalinguistic abilities under the concept of sociopragmatics. As promoting flipped courses has been an inevitable pursuit recently, this research distinguishes itself from the groundwork by its focus on the pragmatic ability as a macro skill in EFL use among ELT freshman students and explains how a VR tool could contribute to practical implications. Therefore, this study reports on a mixed-methods research design with both control and experimental groups of sixty participants. The data was collected through the observational field notes of experimental group participants, ODCTs given to both groups, and the experimental group's post-semi-structured interviews. The statistical analysis was applied to the ODCT scores via Paired Samples T-test for in-group progress and Independent Group T-test to compare gain scores between groups. The qualitative data was decoded through thematic analysis for field notes and content analysis for interview data. The findings revealed that there was statistically significant progress in the pragmalinguistic abilities of ELT freshman students after ImmerseMe implementation, also there was a positive stance taken for its integration into courses according to the opinions of the participants. Although they seemed to be more comfortable in showing similar interactional patterns, the difference in mean gain scores between groups was almost significant. The practical implications were discussed.