Study perturbation theory and methods for some differential equations with stability analysis
Kararlılık analizi ile bazı diferansiyel denklemler için pertürbasyon teorisi ve yöntemlerini incelenmesi
- Tez No: 754598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GHASSAN EZZULDDİN ARIF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kısmi diferansiyel denklemler, hem kararlı hem de kararsız durumlarda iletim yoluyla ısı transferi dahil olmak üzere çeşitli fiziksel ve mekanik sorunları tanımlamak için kullanılabilir. Türbülansın büyüklüğüne yansıyan fiziksel olaylar, türbülans teknikleri kullanılarak analitik olarak anlaşılabilir. HPM kullanarak kısmi diferansiyel denklemlerin çözümünün etkili olduğu yerler. Sonsuz fonksiyon serisi, çözüme yakınsayan HPM tarafından üretilen kesin çözümü temsil eder. İki temel yön, etkili bir asal yaklaşım tahmininin seçimi ve uygun bir simetrik formüldür. Mevcut çalışmada HPM geliştirilmiş ve NHPM adını verdiğimiz yeni bir HPM elde edilmiştir. Yeni yöntem eski yöntemle karşılaştırıldı. NHPM'nin sonuçları kesin çözümle karşılaştırıldı. Hangisinin daha doğru olduğunu ve mevcut yöntemin HPM yönteminden daha doğru olduğunu bulmak için sonuçlar sayısal olarak ve çizilerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Partial differential equations can be used to describe a variety of physical and mechanical issues, including heat transfer by conduction in both stable and unstable states. The physical phenomena that are reflected in the magnitude of turbulence can be understood analytically using turbulence techniques. Where the solution of partial differential equations is effective using HPM. The infinite series of functions represent the exact solution produced by HPM, which converges to the solution. Two basic aspects are the selection of an effective prime approximation estimate and a suitable symmetric formula. In the current work, the HPM was developed and a new HPM was obtained, which we called the NHPM. The new method was compared with the old method. The results of the NHPM were compared with the exact solution. The results were compared numerically and by plotting, in order to find out which is more accurate and the current method was more accurate than the HPM method.