The potential impact of professional development activities on EFL teachers of young learners in Turkey: A case study of three novice teachers' beliefs and classroom practices
Profesyonel gelişim aktivitelerinin Türkiye'de çocuklara yabancı dil öğreten öğretmenler üzerindeki potensiyel etkisi: mesleğe yeni başlayan üç öğretmenin sınıf uygulamaları ve fikirleri üzerine vaka incelemesi
  1. Tez No: 754614
  2. Yazar: NUR KALSÜM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu nitel araştırma, mesleki gelişim faaliyetlerinin, çocuklara yabancı dil öğreten üç İngilizce öğretmeninin inançları ve sınıf uygulamaları üzerindeki potansiyel etkisini vurgulamaktadır. EFL öğretmenlerini etkili mesleki gelişime dahil etmek, kaliteli bir eğitim oluşturmanın önemli bir parçasıdır. Net sonuçlar elde etmek için kursiyerlere uygulanacak tek mesleki gelişim etkinliği olarak workshop (seminer) seçilmiştir. Seminerin konusu pozitif disiplindir. Mesleki gelişim eğitiminin etkisi hakkında bağlamsal, derinlemesine bilgi edinmek için, PD hakkında teorik bilgilere dayalı iki haftalık bir eğitimi içeren bir vaka çalışması yapılmıştır. Eğitim öncesinde öğretmenlerin mevcut bilgi ve uygulamalarını anlamak için, öğretmenler yakından gözlemlendi. Daha sonra, öğretmenlerin eğitime gönüllü olarak katılmaları istenmiştir. En sonunda ise, eğitimin gönüllü öğretmenlerin düşünceleri ve sınıf uygulamaları üzerindeki etkisini tespit etmek için öğretmenlerle görüşmeler sağlandı ve öğretmenler tekrar gözlemlendi. Öğretmenlerle yapılan görüşmelerin temel amacı, eğitimin öğretmenlerin gelişimi ve değişimi üzerindeki potansiyel etkisini keşfetmektir. Öte yandan, eğitim öncesi ve sonrası yapılan gözlemin amacı, öğretmenlerin bilgiyi sınıf uygulamalarına ne şekilde aktardıklarını keşfetmektir. Bu çalışma nitel bir çalışma olup, iki veri toplama aracı kullanır: Görüşme ve Gözlem (araştırmacının alan notları ile birlikte ön ve son görüşmeler). Gözlem ve yarı yapısal görüşmelerin analizi, öğretmenlerin mesleki gelişimleri ile öğretme-öğrenme kalitesi arasındaki ilişki hakkında yeterli bilgi alındıktan sonra araştırmacı tarafından yapılmıştır. Metnin tüm yönlerinin son derece kişiselleştirilmiş bir yorumuna izin veren çalışmaya üç İngilizce öğretmeni gönüllü olarak katıldı. Çalışma İstanbul'da uluslararası bir okulda yapılmıştır. Çalışma, PD eğitiminin öğretmenlerin inançları, öğretim kalitesi ve öğrenci çıktıları üzerinde olumlu etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca PD eğitimi bu öğretmenlere kendilerini geliştirme ve PD eğitiminin inançları, sınıf uygulamaları ve sınıf atmosferi ile öğrencilerin öğrenme ve davranışları üzerindeki etkilerini hissetme fırsatı verdi.
Özet (Çeviri)
This qualitative study highlights the potential impact of professional development activities on the beliefs and classroom practices of three EFL teachers of young learners. Engaging EFL teachers in effective professional development is a critical component of establishing high-quality education. Workshop was selected as the only PD activity to be applied to the trainees in order to have clear results. The topic of the workshop is positive discipline. In order to gain contextual, in-depth knowledge about the impact of PD activity, a case study was carried out, which involves five-week training based on theoretical knowledge about positive discipline. Before the training, the teachers were closely observed to understand their existing knowledge and practices. Then, they were asked to participate voluntarily in the workshop. At the end, they were observed again and interviewed to detect the impact on their beliefs and classroom practices. The main goal of the teachers' interviews is to discover the potential impact on the teachers' development and change. On the other hand, the aim of the observation before and after the workshop is to discover how teachers transmitted knowledge into their classroom practices. This study is qualitative in nature, which uses two data collection tools: Interview and Observation (pre- and post-interviews along with the researcher's field notes). The analysis of the observation and the semi-structured interviews was done by the researcher after obtaining adequate information about the relationship between the PD of the teachers and the quality of teaching and learning. Three EFL teachers voluntarily participated in the study which allowed a highly personalized interpretation of all aspects of the text. The study was done in an international school in Istanbul, Turkey. The study concludes that PD training has a positive impact on the teachers' beliefs, teaching quality, and their students' outcomes. In addition, the PD training provided these teachers an opportunity to develop themselves and feel the effects of the PD training on their beliefs, classroom practices and atmosphere, and students' learning and behavior