A comparative study of Al-Ghazali's and Sheldon Wolin's political thought
Gazali ve Sheldon Wolin'in siyasi düşünceleri üzerine karşilaştirmali bir i̇nceleme
- Tez No: 754844
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kaos, düzensizlik ve belirsizlik, canlı bir şekilde deneyimlediğimiz günün ve çağın tezahür eden içsel ve dışsal gerçekliğinde apaçık ortadadır. Siyaset, yani güç istenci metafizik alemde evrensel, özsel, muzaffer ve müstahkem hale gelmiştir ve metafizik gerçeklikler, yani gerçeğin aranması ve varoluşun gizemlerinin incelenmesi meta, kullanım değeri ve meta ile kamufle edilmiştir. politik güç arayışının vebalı rüzgarları altında açgözlü arzuların özellikle körü körüne takip edilmesi. Buna karşılık, akledilirler alanı, yani bilgi, hikmet, adalet ve insani erdemler, siyasi tartışmanın yalnızca bir dipnotu haline geldi. Bu koşullar altında metafizik yerine siyaset ve onun siyaset unsuru, sokaktaki ve günlük konuşmalardan başlayarak bilim, tarih, felsefe ve sanatsal çalışma dahil olmak üzere entelektüel ve akademik alanlara kadar her şeye nüfuz eder. Mevcut gerçeklik koşulları açısından, siyaset kendi başına araç ve amaçtır. İlk incelemenin ardından, bu bilimsel yazıyı 'siyasetin ve siyasi düzenin doğasını' kavramsallaştırmaya, detaylandırmaya ve açıklığa kavuşturmaya adayacağım. Politika ve politik düzenin ne bağımsız olarak kendi kendine var olduğunu ne de geçmişin melankoliye dayalı nostaljisinin bir ortaya çıkışı olduğunu, ne tamamen aşkın ne de tamamen dünyevi olmadığını gösterdim. Bunun yerine, İslami ve Batı felsefi dünya görüşünün siyasi bolluğunu, yani Gazali ve Sheldon Wolin'in siyasi düşüncesinin incelenmesine karşılaştırmalı bir yaklaşımı kullanarak, siyasetin, siyasi düzenin ve siyasi bilginin ilerlediği, kategorize edildiği sonucuna varıyorum. ve aşkın metafiziğin üç ilkesine ulaşmanın hizmetinde kurulmuştur: hakikat, iyilik ve güzellik. Ampirik pozitivist terimlerle, yani siyaset, sıradan vatandaşların yaşamının aşağıdaki en temel boyutlarını iyileştirmenin bir aracı olarak hizmet eder: evrensel yaşam koşullarının iyileştirilmesi, seçim özgürlüğü, doğal eşitsizliklere bakılmaksızın eğitime erişim özgürlüğü. , ekonomik zenginleşme ve başarıya ulaşmak için fırsat eşitliği.
Özet (Çeviri)
Chaos, disorder, and uncertainty are self-evident in the manifested inward and outward reality of the day and age, which we vividly experience. Politics, namely the will to power, has become in the metaphysical realm as universal, essential, triumphant and fortified and metaphysical realities, namely the seeking of the truth and the examination of the mysteries of existence are camouflaged with commodity, use-value, and particular blind following of craving desires under the pestilential winds of the pursuit of political power. In turn, the realm of the intelligible, namely knowledge, wisdom, justice and human virtues, has become only a footnote to the political discussion. Under such conditions, instead of metaphysics, politics and its politicking element permeates everything starting from the street and day to day conversations to the intellectual and academic fields, including science, history, philosophy, and artistic work. At such terms of the current circumstances of reality, politics is the means and the end in and of itself. Following the preceding examination, I shall dedicate this scholarly writing with the aim to conceptualize, elaborate, and clarify the 'nature of the politics and political order'. I demonstrated that the politics and political order is neither independently self-existent nor an emergence of the melancholy-driven nostalgia of the past, neither altogether transcendent nor wholly earthly. Rather, using the political plethora of the Islamic and Western philosophical worldview, namely an comparative approach to study of the political thought of Al-Ghazali and Sheldon Wolin, I conclude that the politics, political order, and political knowledge are proceeded, categorized, and established in the service of attaining three principles of transcendental metaphysics: truth, goodness, and beauty. In empirical positivist terms, that is to say, politics serves as a mean to improve the following most fundamental dimensions of life of ordinary citizens: improvement of universal life conditions, the freedom of choice, freedom of accessibility to attain education regardless natural disparities, economic enrichment, and equal opportunity to achieve success