Diz osteoartrit tedavisinde nörobilimsel ağrı eğitiminin ağrı, fonksiyon, yaşam kalitesi ve hareket korkusu üzerine etkisi
The effect of pain neuroscience education on pain, function, quality of life and fear of movement in the treatment of knee osteoarthritis
- Tez No: 754845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEÇİL ÖZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı diz osteoartrit tedavisinde nörobilimsel ağrı eğitiminin ağrı, fonksiyon, yaşam kalitesi ve hareket korkusu üzerine etkinliğini araştırmaktır. Özel Mediworld Tıp Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüne başvuran ve dahil edilme kriterlerine uyan 80 gönüllü hasta kontrol ve deney gruplarına eşit ve randomize olarak dağıtıldı. Kontrol grubundaki katılımcılara konvansiyonel fizyoterapi protokolleri uygulanırken, deney grubundaki katılımcılara konvansiyonel fizyoterapi protokollerine ek olarak haftada 1 defa nörobilimsel ağrı eğitimi (NAE) verildi. Hastalar tedaviye 5 hafta, haftada 3 gün alındı. Ağrı şiddetleri Numerik Ağrı Skalası (NAS) ile, basınç ağrı eşiği algometre ile, fonksiyonellik Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile, yaşam kalitesi SF-36 ölçeği ile, diz eklem hareket açıklığı (EHA) ölçümleri gonyometre ile, hareket korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile ve ağrı ile ilgili inanış ve düşünceleri ise Ağrı Felaketleştirme Ölçeği (AFÖ) ile tedavi gruplarına kör bir fizyoterapist tarafından tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effectiveness of pain neuroscience education on pain, function, quality of life and fear of movement in the treatment of knee osteoarthritis. 80 volunteer patients who applied to the Physical Therapy and Rehabilitation Department of Private Mediworld Medical Center and met the inclusion criteria were equally and randomly distributed to the control and experimental groups. While conventional physiotherapy protocols were applied to the participants in the control group, the participants in the experimental group were given pain neuroscience education (PNE) once a week in addition to the conventional physiotherapy protocols. The patients were treated for 5 weeks, 3 days a week. Pain severity with Numerical Pain Scale (NPS), pressure-pain threshold with algometer, functionality with Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC), quality of life with SF-36 scale, knee joint range of motion (ROM) measurements with goniometer, fear of movement with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS), and their beliefs and thoughts about pain with the Pain Catastrophizing Scale (PCS) were assessed. Evaluation was performed by a blinded physiotherapist to the treatment groups before and after treatment.