Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kimya bölümü öğrencilerinin iş sağlığı ve güvenliği bilincinin değerlendirilmesi
Evaluation of occupational HEALTH and safety awareness of vocational and technical anatolian high school chemistry department students
  1. Tez No: 755211
  2. Yazar: GAMZE DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YURTSEVER, DOÇ. DR. DENİZ UÇAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR SERCAN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmanın en önemli araçlarından biri hiç şüphesiz eğitimdir. Kimya sektörü mesleki açıdan riskli durumlar taşımaktadır. İş yeri sahalarında yeterli güvenlik seviyelerine ulaşmak için Mesleki ve Teknik Liselerdeki eğitime önem vermek ilk ve kilit adımdır. Mesleki ve teknik okullar birçok sağlık ve güvenlik tehlikesi arz etmektedir. Eğitim ortamlarında iş kazası raporlarında da belirtildiği gibi, iş kazalarına karışan MTAL'deki öğrencilerin çoğu zaman görevlerde deneyimsiz kişiler oldukları veya yeterli mesleki bilgiye sahip olmadıkları belirtilebilir. Bu konuda kapsamlı bir İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) bilincinin oluşturulması ve öğrencilere uygun İSG eğitiminin verilmesi gerektiğini söylemek yanlış olmaz. Öğrencilerin sağlıklı bir çevrede ve kültürde yetişmeleri önemlidir. Sağlıklı ve güvenli bir ortamda büyüyen nesiller aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak da sağlıklı kalırlar. Çalışma kapsamında, Gaziantep il ve ilçelerinde bulunan MTAL'lerindeki Kimya Bölümünd öğrenim gören 11. ve 12. Sınıf öğrencilerinin İSG konusundaki bilgi düzeylerinin analiz edilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede, öğrencilerin iş hayatına atılmadan önce iş sağlığı bilgi birikimlerinin analiz edilerek farkındalık oluşturulması ile işçi ölümlerinin, iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada 120 öğrenciye ulaşılmıştır. 22 soruluk 5'li Likert tipi ölçekle hazırlanan anket uygulanmıştır. Anket çalışması yapılmış ve sonuçları incelenerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin iş güvenliği algısının 5 üzerinden 3.03 olduğu, yani öğrencilerin iş güvenliğinin ortalama düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Genel olarak değerlendirildiğinde öğrencilerin güvenlik kültürü ve İSG farkındalıklarının yetersiz olduğu ortaya konmuştur. Elde edilen verilerin istatiksel analizi sayesinde iş kazalarını etkileyen faktörler sunulmakta ve iş kazalarının önlenmesi veya minimum seviyelere indirilmesi için alınması gereken önlemler için önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, one of the most important tools to reduce work accident and occupational diseases is education. The chemical industry carries risky situations in terms of profession. Giving importance to education in Vocational and Technical High Schools is the first and key step to achieve adequate levels of security at workplaces. Vocational and technical schools contain many dangers in terms of health and safety. As indicated in work accident reports in educational contexts, it can be noted that students in vocational and technical high schools involved in work accidents are often inexperienced individuals in the tasks or don't have enough occupational knowledge. In this regard, it wouldn't be wrong to say that a thorough occupational health and safety (OHS) awareness must be raised and students must be provided with proper work health and safety education. It is important for students to be educated in a healthy environment and culture. Generations that grow up in healthy and safe environments will also be physically and emotionally healthy. Within the scope of the study, it is aimed to analyze the knowledge levels of 11th and 12th grade students studying in the Chemistry Department of Vocational and Technical Anatolian High Schools in Gaziantep province and its districts. In this way, it is aimed to prevent worker deaths, work accidents and occupational diseases by raising awareness by analyzing the occupational health knowledge of the students before they enter the business life. 120 students were reached in the study. A questionnaire prepared with a 5-point Likert type scale with 22 questions was applied. A survey study was conducted and the results were analyzed and evaluated. As a result of the study, it was found that the students' perceptions of job security were 3.03 points out of 5 points, and this means that the job security perceptions of the students were at an average value. Because of the statistical analysis of the data obtained, the factors affecting the work accidents are presented and the suggestions are given for the precautions to be taken to prevent work accidents or to reduce them to minimum levels.