Yönetimde yeni bir yaklaşım: süreç yönetimi ve yeni bir uygulama
- Tez No: 75524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Rekabetin arttığı ve uluslararası standartların geliştiği günümüzde, Toplam Kalite Yönetimi en çok sözü edilen yönetim biçimi olarak kendini göstermektedir. Toplam Kalite Yönetimi'nin temelinde yatan ana prensipler: müşteri odaklılık, sürekli gelişme ve katılımcılıktır. İşte, bu her üç prensipte de kalıcı başarının sağlana-bilmesi için organizasyonel yapının da buna elverişli olması gereklidir. Bu da, organizasyonlarda iş süreçlerine odaklanılması ve hatta bu süreçlere göre yapılanılması ile mümkün olmaktadır. Süreç Yönetimi felsefesi, süreçlerle yönetim için organize olmayı, süreçleri iç ve dış müşteri beklentilerini karşılayacak şekilde geliştirmeye yönelik sistematik yaklaşımı ve çalışan katılımı ile süreçlerde ve çıktılarında sağlanacak sürekli gelişmeyi içerir. Süreç yönetiminde önemli rol oynayan süreç geliştirme iki farklı şekilde gerçekleştirilir: Kademeli iyileştirme ve Sıçramalı iyileştirme (Yeniden Yapılanma). Kademeli iyileştirme, süreçlerin daha küçük kapsamdaki değişiklik ve gelişmeleri içerir. Sıçramalı iyileştirmede ise, süreçlerin mevcut durumu gözardı edilip, yeni baştan düşünülmesi ve değerlendirilmesi hedeflenir. Değişim daha büyük boyuttadır. Süreç Yönetimi'nin incelendiği bu tez, yedi ana bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde Süreç Yönetimi'nin gelişimi, geleneksel organizasyona getirdiği değişimler, Toplam Kalite Yönetimi içerisindeki yeri üzerinde durulmuştur. Bölüm 2'de Süreç Yönetimi'ndeki genel kavramlar ve organizasyonlardaki insan, sistem, süreç ve yapı bileşenleri incelenmiştir. Uygulanması sırasında üzerinde durulması gereken başarı faktörleri Bölüm 3'de açıklandıktan sonra, Bölüm 4'de de süreç geliştirmenin ayrılmaz bir parçası olan süreç performansına ve ölçümüne değinilmiş, örnek ölçüm parametreleri gösterilmiştir. Bölüm 5'de Kıyaslama ve Süreç Yönetimindeki yerine, Bölüm 6'da da Bilgi Teknolojisi'ndeki yeni yaklaşımlara değinilmiştir. Tüm bu kavramlar Bölüm 7'deki uygulama ile pratiğe aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY New Approach in Management: Process Management And An Application Market economics forces the companies to change. So the guestion is not vvhether to change, but how to change. The goal of change is almost alvvays the same: increased ability to compete through cost reduction. What is needed is an organization that is customer- focused and market - driven in its extemal relations, and process - focused and team - oriented in its intemal relations. Only, such an organization can look at the way work is performed across function operations more logical, effective and efficient. Such an effort is at the heart of Process Management. Process Management approach is based on Total Ouality Management (TQM), as the management and continuous improvement of processes is a fundamental component of TQM approach. Process Management ensures that process outputs meet the requirements of dovvnstream customers, intemal ör extemal to the organization. Process Management activities are directed at establishing ovvnership responsibilities, defıning the process, managing supplier- customer relationships, and evaluating process performance. Process Management provides long-term accountability for ensuring that the process meets customer requirements and for managing the improvement of its performance. Process Management activities aim at increasing value to customers ör othervvise improving process performance, typically in terms of lovver cost, timeliness, higher reliability, ör lower defect rates. xiProcess improvement could be done in two ways:. Incremental Improvement. Radical/Breakthrough Improvement (also called reengineering) The incremental or in other words, continuos improvement of processes is vital to most business today. Process improvement is done by employee teams following a methodology such as explained in Section 7. These employee teams constantly seek opportunities to prevent problems, increase value to customers, and improve process performance. Radical improvement (Reengineering) is distinguished from other improvement techniques by the notion of redesign. Reengineering is the freedom to start with a clean sheet of paper and rethink all aspects of the process - its outputs, structure, tasks, technology and even purpose. Reengineering is the freedom to go beyond the existing process, if necessary, to meet changing customer requirements or achieve significant improvements in performance. Michael Hammer and James Champy articulate a set of principles for Process Management movement, define four goals essential for implementation, and characterize the results of a successful program. All of those could be briefly explained as follows; Principles of Process Management:. Combine several jobs into one; don't view processes in departmental terms. Allow workers to make decisions. Perform process steps in natural order; begin with customer and work back. Recognize the processes have multiple versions. Perform work where it makes most sense. Reduce checks and controls; minimize the influence of bureaucracy xii. Minimize the reconciliation. Provide a single point of contact in a case manager. Emphise hybrid centralized/decentralized operations Four Roles In Implementation: The steering committee: Oversees the organization overall reengineering strategy and sets policy guidelines. The process owner: Has responsibility for both the existing process and the process improvement program. The process team: Diagnoses the process and oversees its review and subsequent reimplementation. The process leader: a senior executive, authorizes and motivates the overall effort. Typical Results Of Successful Process Improvement Program; Work units shift from functional departments to process teams. Job tasks change from single to multidimensional People's roles shift from controlled to empowered. Job preparation migrates from training to education The focus of performance measures and compensation shifts from activity to results. Performance gives way to ability as an advancement criterion. Values shift form protective to productive. xiii