The impacts of online education on autonomy, vocabulary development and perceptions among english young learners
Çevrimiçi eğitimin genç öğrencilerin özerklikleri, kelime bilgisi ve algıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 755337
  2. Yazar: KÜBRA YÜKSEL ALPER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, Google Meet aracılığıyla yapılan çevrim içi eğitimin yabancı dil olarak İngilizce eğitimi alan 3. sınıf öğrencilerinin kelime bilgisi, öğrenme özerklik düzeyleri ve algıları üzerindeki etkileri araştırmaktı. Çalışma aynı zamanda 3. Sınıf öğrencilerinin ve öğretmenlerinin çevrim içi eğitime yönelik algılarını da inceledi. Araştırmanın katılımcıları uygun örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup (N=30), öğrencilerin yaş düzeyleri 8-9'dur. Çalışmada, kelime bilgisinin ön ve son testleri, öğrenci algı anketleri yoluyla toplanan nicel verilerle karma araştırma yöntemi benimsenmiştir. Nitel veriler öğretmen-araştırmacı tarafından haftalık olarak tutulan öğretmen yazılı geribildirimleri aracılığıyla toplanmıştır. Veriler SPSS ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Çevrimiçi eğitim uygulaması sonucunda kelime bilgisi testi ve öğrenci algı anketinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilmiştir. Ancak, genç öğrencilerin öğrenme özerklik düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, çevrimiçi eğitimin öğrencilerin kelime bilgisine katkı sağladığı söylenebilir. Ayrıca genç öğrencilerin çevrimiçi eğitime yönelik algıları, ilgi/eğlence, isteklilik, katılım, algılanan yeterlilik ve kullanışlılık açısından önemli ölçüde azalmıştır. Son olarak, nitel veri sonuçları öğretmenin yazılı geribildirimlerinde belirttiği gibi çevrimiçi eğitim sürecince çeşitli sorunlarla karşılaştığını ve bu sorunlara bazı çözümler bulduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmanın sonuçları, yabancı dil olarak İngilizce eğitimi veren sınıflarda Google Meet aracılığıyla çevrimiçi eğitimin kullanılması için pedagojik öneriler ve çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of online education using Google Meet on the vocabulary development and autonomy of Young Learners (YLs) of English enrolled in a private school (3rd year, primary). The study also explored the perceptions of young learners and their teachers about learning English via Google Meet. The participants were 35 young learners of English (age 8-9). The study adopted a mixed methods design, with quantitative data collected via pre- and post-tests of vocabulary knowledge, learner perception questionnaires as well as learner autonomy questionnaires. The qualitative data were collected through reflective journals kept by the teacher-researcher. The data was analyzed through SPSS and content analysis. A statistical significance in vocabulary knowledge test and learner perception questionnaire was obtained as a result of online education implementation. However, there was no significant difference was found in autonomy level of young learners as a consequence of online education. The findings obtained revealed that online education via Google Meet contributed to young learners' vocabulary development. Moreover, young learners' perceptions towards online education decreased considerably in terms of interest/enjoyment, willingness, participation, perceived competence and usefulness. Finally, qualitative data results showed that the teacher encountered several challenges and found some solutions to those as it was indicated in the reflection journals. The results of the present study provide pedagogical suggestions and implications for using online education via Google Meet in EFL classrooms.