Ekoturizm kapsamında çevre bilincinin yeşil ürün satın alma davranışına etkisi: Antalya örneği
The effect of environmental awareness on green product purchasing behavior in the scope of ecotourism: The case of Antalya
  1. Tez No: 755352
  2. Yazar: AHMET ÖZBEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEN ERCAN İŞTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Çevre Ekoturizm destinasyonları, çevresel ve doğal deneyimlerle ilgilenen turistlerin talebini karşılamak için popüler hale gelmektedir. Ancak popülerlik ekoturizm destinasyonlarının sürdürülebilir gelişimine çevre kirliliği, hava kirliliği, gürültü kirliliği, kalabalık, artan nüfus, artan tüketim gibi çevresel açıdan zarar verebilmektedir. Dolayısıyla, ekoturizm destinasyonlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için çevre dostu, çevre bilincine ve ekoturizm bilgisine sahip olan turistlere sahip olmak önemlidir. Özellikle çevreyi koruma odaklı yeşil ürünlerin kullanımının yaygınlaşması açısından turistlerin çevresel yönler konusunda farkındalığa sahip olması beklenmektedir. Araştırmanın bu bağlamdaki amacı, ekoturizm bağlamında çevre bilinci ile yeşil ürün satın alma davranışı arasındaki ilişkinin varlığını tespit ederek çevre bilincinin yeşil ürün satın alma davranışı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Araştırmada, nicel araştırma yöntemi kullanılarak bir anket formu ile veriler 10 Nisan 2021 ve 22 Haziran 2022 tarihleri arasında 454 kişiden toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, Antalya ilini ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evreni temsil edecek sayıda ulaşılan Antalya ilini ziyaret eden yerli turistlerdir. Tarama modeli niteliğinde olan araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik özelliklere ilişkin soruların yer aldığı bölümdür. İkinci, üçüncü ve dördüncü bölümlerde sırasıyla çevre bilinci, yeşil ürün satın alma davranışı ve yeşil konaklama satın alma davranışı ölçeklerinin yer aldığı bölümdür. Anket ile elde edilen veriler, istatistik paket programından yararlanılarak araştırma amacına uygun analizlere tabi tutularak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Kurulan hipotezlere bağlı olarak korelasyon ve regresyon analizleri de yapılmıştır. Korelasyon analizi sonucunda, değişkenler arasında düşük ve orta düzey ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna göre çevre bilinci düzeyi arttıkça yeşil ürün satın alma davranışı ve yeşil konaklama satın alma davranışı düzeyi de artmaktadır. Ayrıca, yeşil ürün satın alma davranışı arttıkça yeşil konaklama satın alma davranışı da artmaktadır. Regresyon analizi sonucunda çevre bilincinin yeşil satın alma davranışı ve yeşil konaklama satın alma davranışı üzerinde anlamlı etkisi olup; yeşil satın alma davranışının da yeşil konaklama satın alma davranışı üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, araştırma kapsamında geliştirilen H1, H2 ve H3 hipotezleri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ecotourism destinations are becoming popular to meet the tourists' demands interested in environmental and natural experiences. However, the popularity can harm the sustainable development of ecotourism destinations in environmental terms such as environmental pollution, air pollution, noise pollution, crowdedness, increasing population, increased consumption. Therefore, it is important to have tourists who are environmentally friendly, environmentally conscious and knowledgeable about ecotourism in order to ensure the sustainability of ecotourism destinations. It is expected that tourists will be aware of environmental aspects in terms of the widespread use of green products focused on environmental protection. The aim of the research in this context is to determine the relationship between environmental awareness and green product purchasing behavior in the scope of ecotourism and to reveal the effect of environmental awareness on green product purchasing behavior. In the study, data were collected from 454 people between 10 April 2021 and 22 June 2022 with a questionnaire using the quantitative research method. The population of the research consists of domestic tourists visiting the province of Antalya. The sample of the research is the domestic tourists visiting the province of Antalya, which is reached in numbers to represent the universe. Convenience sampling method was used in the research, which is a screening model. The questionnaire used as a data collection tool consists of four parts. The first part is the part that includes questions about demographic characteristics. In the second, third and fourth parts, environmental awareness, green product purchasing behavior and green accommodation purchasing behavior scales are included, respectively. The data obtained with the questionnaire were analyzed and interpreted by using the statistical package program and subjected to analyzes suitable for the purpose of the research. Correlation and regression analyzes were also performed depending on the established hypotheses. As a result of the correlation analysis, it was determined that there was a low and medium relationship between the variables. Accordingly, as the level of environmental awareness increases, the level of green product purchasing behavior and green accommodation purchasing behavior also increases. In addition, as green product purchasing behavior increases, green accommodation purchasing behavior also increases. As a result of the regression analysis, environmental awareness has a significant effect on green purchasing behavior and green accommodation purchasing behavior; It has been determined that green purchasing behavior also has a significant effect on green accommodation purchasing behavior. In this context, the H1, H2 and H3 hypotheses developed within the scope of the research were accepted.