Patterns of population structure and hybridization within andbetween populus trichocarpa and populus balsamifera
Populus trichocarpa ve Populus balsamifera içindeki ve arasındaki Nüfus Yapısı ve Hibridizasyon Modelleri
- Tez No: 755416
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Virginia Polytechnic Institute and State University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Populus cinsi, ekolojik ve ekonomik açıdan önemli birçok orman ağacı türünden oluşur. Hızlı büyümeleri onları ılıman enlemlerde yetişen en verimli sert ağaçlardan biri yapar. Populus spp. aralıklarının örtüştüğü yerlerde sıklıkla melezleşir ve kavak melezleri lif üretimi için en sık ekilen genotiplerdir. Populus'taki melezleşmenin genomiklerini daha iyi anlamak için, batı Kuzey Amerika'da Populus trichocarpa ve Populus balsamifera arasındaki melez bölge boyunca altı doğu-batı kesitinden 574 kavak ağacının genomunu örnekledik ve sıraladık. Bu verileri, kesitler içindeki ve arasındaki popülasyon yapısını ve türler arasındaki melezleşmeyi karakterize etmek için kullandım. Kuzeyde ve doğuda daha büyük P. balsamifera soyundan güney ve batıda daha büyük P. trichocarpa soyuna tutarlı bir geçiş vardı. Türler arasındaki melezleşme, daha soğuk iklimlerde daha yaygın olmasına rağmen, altı geçişin her birinde yaygındı. Sonuçlar aynı zamanda hem enlem hem de boylamın bu tür kompleksinin genetik yapısını etkilediğini ve P. balsamifera'dan ince bir introgresyonun P. trichocarpa'nın daha soğuk iklimlere adaptasyonunu kolaylaştırabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The genus Populus consists of many ecologically and economically important forest tree species. Their rapid growth makes them one of the most productive hardwoods growing in temperate latitudes. Populus spp. frequently hybridize where their ranges overlap, and poplar hybrids are the most frequently planted genotypes for fiber production. To better understand the genomics of hybridization in Populus, we sampled and sequenced the genome of 574 poplar trees from six east-west transects across the hybrid zone between Populus trichocarpa and Populus balsamifera in western North America. I used these data to characterize population structure within and between transects, and hybridization between the species. There was a consistent transition from greater P. balsamifera ancestry in the north and east to greater P. trichocarpa ancestry in the south and west. Hybridization between the species was common across each of the six transects, though more common in colder climates. The results also showed that both latitude and longitude affect the genetic structure of this species complex, and that subtle introgression from P. balsamifera may facilitate adaptation of P. trichocarpa to colder climates.