Perceptions of students and instructors regarding the hybrid education learning environments
Öğrencilerin ve öğretmenlerin hibrit eğitim öğrenme ortamlarına yönelik algıları
  1. Tez No: 755417
  2. Yazar: FİLİZ FEDAİ TOPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin ve öğretmenlerin Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarına yönelik algılarını yüksek öğrenim seviyesinde değerlendirmektir. Ayrıca, Türk hazırlık sınıfı öğrencilerinin, Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarına ilişkin algıları ile İngilizce yeterlilik ve memnuniyet düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmıştır. Nicel veriler, DELES-TR ve Memnuniyet Ölçeği aracılığıyla 222 öğrenciden toplanırken; nitel veriler 10 öğretim elemanı ile yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmanın nicel bulguları, öğrencilerin Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarından keyif almak konusunda emin olmadıklarını ve bu konuda olumlu ya da olumsuz bir tutumlarının olmadığını göstermiştir. Fakat, öğrencilerin Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarından kısmen faydalandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte, öğrencilerin Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarına ilişkin algıları ile İngilizce yeterlilik düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak, öğrenci memnuniyet düzeyleri ile Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarının bileşenleri arasında orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Son olarak; nitel veriler, öğretim elemanlarının Hibrit Eğitim Öğrenme Ortamlarına ilişkin algılarını ve öğrenci memnuniyetine ilişkin varsayımlarını ortaya çıkarmıştır. Elde edilen bulgular, gelecek araştırmalar için çıkarımlar ve öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the Hybrid Education Learning Environments based on the perceptions of students and instructors at a tertiary level. The study also aimed to determine whether there was any relationship between the perceptions of Turkish preparatory school students regarding the Hybrid Education Learning Environments and their English proficiency and satisfaction levels. The quantitative data were obtained from 222 students through DELES-TR and Enjoyment Scale, whereas the qualitative data were collected through semi-structured interviews with 10 instructors. The quantitative findings of the study showed that students were unsure about enjoying their Hybrid Education Learning Environments, which means that they did not have negative or positive opinions. Yet, they partially agreed to benefit from Hybrid Education Learning Environments. On the other hand, there was no statistically significant relationship between students' perceptions of Hybrid Education Learning Environments and their level of English proficiency. However, a moderate correlation was found between student satisfaction levels and the components of Hybrid Education Learning Environments. Finally, the qualitative data revealed the perceptions of EFL instructors and their assumptions regarding student satisfaction. The findings provide several implications and recommendations for further research.