Beslenme ve diyetetik öğrencilerinde obez bireylere yönelik tutum, kilofobi düzeyi, beden takdiri ve yeme bozukluğu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutrition and dietetics students' attitudes to obese persons, fatphobia level, BODY appreciation and eating disorder
  1. Tez No: 755419
  2. Yazar: BERRİN BALDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerinin; obeziteye yönelik tutumlarını, kilofobi düzeylerini, beden beğenme durumlarını ve yeme bozukluğu eğilimlerini belirlemek ve aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, eğitim bilgileri, fiziksel aktivite ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları, obez bireylere yönelik tutumları (Obez Bireylere Yönelik Tutum Ölçeği-OBYT), kilofobi düzeyleri (Kilofobi Ölçeği-KFÖ), beden takdiri (Bedeni Beğenme Ölçeği-BBÖ), beden imajları (Stunkard Beden İmajı Değerlendirme Ölçeği-Stunkard Ölçeği) ve yeme bozukluğu eğilimleri (Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği-YEDÖ) değerlendirilmiştir. OBYT puan ortalaması 63.52±14.28, KFÖ puan ortalaması 3.85±0.60, BBÖ puan ortalaması 40.24±8.19, YEDÖ toplam puan ortalaması 1.9±1.39'dur. YEDÖ ve BKİ arasında orta derecede ve pozitif yönde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05). OBYT ile YEDÖ ile arasında çok zayıf ve negatif yönde istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, nutrition and dietetics students this study was conducted to determine their attitudes towards obesity, their level of fatphobia, their body body appreciation and eating disorder tendencies and to evaluate the relationship between them. Participants' general information, anthropometric measurements, educational information, physical activity and social media usage habits, attitudes towards obese persons (Attitudes Towards Obese Persons Scale-ATOP), fatphobia levels (Fatphobia Scale-F-Scale), body appreciation (Body Appreciation Scale-BAS-2), body images (Stunkard Figure Rating Scale-FRS) and eating disorder tendencies (Eating Disorder Examination Questionnaire EDE-Q) were evaluated. The mean score of ATOP was 63.52±14.28, the mean score of F-Scale was 3.85±0.60, the mean score of BAS-2 was 40.24±8.19, and the mean score of EDE-Q was 1.9±1.39. A moderate and positive statistically significant relationship was found between EDE-Q and BMI (p0.05). A very weak and negative statistically significant correlation was found between the ATOP and the EDE-Q (p>0.05).