Örgütsel imajın motivasyon üzerine etkisinin üniversite idari personel yönünden incelenmesi
Investigation of the effect of organizational image on motivation in terms of university administrative staff
- Tez No: 755418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABİT MENTEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İmaj, imgeleme yoluyla zihinde canlandırılmış olan nesne, kavram ve sembollerdir. Aynı zamanda“bireyin; doğal ilişkiler, reklamlar, içinde yaşanan kültürel ortam ve sahip olduğu önyargılar gibi kanallar aracılığıyla elde ettiği verilere yönelik yorumu, değerlendirmesi veya her bireyin zihninde yavaşça ve birikimsel olarak biçimlenen imgeler bütünü”dür. Motivasyon ise, belirli bir amaca yönelik istenilen bir davranışın gösterilmesinde, bireylerin harekete geçmesini sağlayacak olan güdünün de ötesinde, davranış sürecini de kapsayan geniş bir anlam içerir. Motivasyon“bir bireyin örgüt içerisindeki verimli davranışının sebebini izah eden hem iç ve hem de dış enerji güçleri toplamı”dır. Araştırmalar örgütsel imajın motivasyon üzerine önemli derecede etkisinin olduğunu göstermektedir. Bu nedenle iç ve dış paydaşlar nezdinde örgütlerin olumlu bir imaj oluşturması, beklenti ve amaçlarını gerçekleştirmeleri açısından da oldukça önemlidir. Nitekim çalışanlar nezdinde oluşmuş olumlu bir imajın örgüt çalışanlarının örgütsel bağlılıklarına, örgüt iklimi ve havasına olduğu gibi, motivasyonlarına da olumlu yönde etkisinin olması beklenir. Özel ve kamu ayrımı yapmaksızın tüm örgütler için geçerli olan bu durum, kamu üniversiteleri idari personeli içinde geçerlidir. Dolayısıyla çalışanların çalıştıkları örgüt ya da kurumların imaj algılarının tespiti, örgüt ya da kuruma yönelik tutum ve davranışları hakkında önemli ipuçları vermesi yönüyle de oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı, bir kamu üniversitesinin örgütsel imajının, idari personelin motivasyonunu ne düzeyde etkilediğine dikkat çekmektir. Araştırma nicel araştırma kapsamında ilişkisel tarama modelinde desenlenmiştir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 öğretim yılı Fırat Üniversitesinde görev yapmakta olan 2000 idari personel, örneklemini ise tesadüfi (random) örnekleme yöntemle seçilen 322 idari personel oluşturmuştur. Araştırmanın verileri iki ayrı ölçek aracılığı ile toplanmıştır. Bunlardan birincisi Uluçay tarafından geliştirilen ve çalışanların örgütsel imaj algılarını tespite yönelik“Örgütsel İmaj Ölçeği”, ikincisi ise Kaçer tarafından idari personelin motivasyon düzeylerini etkileyen faktörleri belirlemeye yönelik geliştirdiği“Motivasyon Ölçeği”dir. Her iki ölçeğin yapılan analiz sonucu geçerli ve güvenilir oldukları görülmüştür. SPSS 26.0 paket programı kullanılarak yapılan analizler sonucunda her iki ölçekten elde edilen puanların normal dağılım gösterdiğinden testlerde istatistiksel olarak parametrik testler kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; üniversitedeki idari personelin örgütsel imaj algı düzeyleriX=3.306 ortalamayla orta düzeyde olduğu, motivasyon algı düzeyleriX=3.231 ile orta düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Images are objects, concepts and symbols that are visualized in the mind through imagery. At the same time, it is the individual's interpretation, evaluation of the data obtained through channels such as natural relations, advertisements, the cultural environment in which he lives and the prejudices he has, or the whole of images that are formed slowly and cumulatively in the minds of each individual. Motivation, on the other hand, includes a broad meaning that includes the behavior process, beyond the motivation that will enable individuals to take action in displaying a desired behavior for a specific purpose. Motivation is the sum of both internal and external energy forces that explain the reason for an individual's productive behavior in the organization. Studies show that organizational image has a significant effect on motivation. For this reason, it is very important for organizations to create a positive image against internal and external stakeholders and to realize their expectations and goals. As a matter of fact, a positive image formed by the employees is expected to have a positive effect on the organizational commitment, organizational climate and atmosphere, as well as their motivation. This situation, which is valid for all organizations without distinction between private and public, is also valid for administrative personnel of public universities. Therefore, the determination of the image perceptions of the organization or institutions where the employees work can be very important in terms of giving important clues about the attitudes and behaviors of the employees towards the organization or institution. The purpose of this research is to draw attention to the extent to which the organizational image of a public university affects the motivation of the administrative staff. The research is in the relational screening model within the scope of the quantitative research method. The universe of the research consisted of 2000 administrative personnel working at Fırat University in the 2021-2022 academic year, and the sample consisted of 322 administrative personnel selected by random sampling method. The data of the study were collected through two separate scales. The first of these is the“Organizational Image Scale”developed by Uluçay to determine the organizational image perceptions of the employees, and the second is the“Motivation Scale”developed by Kaçer to determine the factors affecting the motivation levels of administrative staff. The results of the analysis of both scales were found to be valid and reliable. As a result of the analyzes made using the SPSS 26.0 package program, the scores obtained from both scales showed a normal distribution and statistically parametric tests were used on that. According to the research findings; The organizational image perception levels of the university administrative staff were found to be at a medium level with an average ofX=3.306, while their motivation perception levels were at a medium level with an average of X=3.231.