Medenî usûl hukuku kapsamında hukuka aykırı deliller
Unlawful evidence under the civil procedure law
  1. Tez No: 755450
  2. Yazar: DENİZ DİRİK KUNDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS TAŞPOLAT TUĞSAVUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Hukuka aykırı delillerin elde edilme yöntemleri incelendiğinde; delillerin, kişilerin kişilik ve diğer temel haklarına müdahale edilmesi suretiyle elde edildiği görülmektedir. Özel hukuk uyuşmazlıklarında kişilik haklarına ve diğer temel haklarına yapılan haksız müdahaleler ispat sürecinde hukuka aykırı delil sorununu gündeme getirebilmektedir. Kişilik haklarının ve diğer temel haklarının ihlal edilmesi suretiyle elde edilen delillerin ispat aracı olarak mahkemeye sunulmaması gerekir. Eğer ispat aracı olarak mahkemeye sunulmuş ise mahkemede delil olarak değerlendirilmemelidir. Çalışmamızın birinci bölümünde öncelikle; medenî usûl hukuku kapsamında ispat hukukuna ilişkin temel kavramlar ele alınarak, ispat hukukunun hukuka aykırı deliller ile ilişkisine yer verilmiştir. Sonrasında ise, hukuka aykırı delillerin medenî usûl hukukuna hâkim olan ilkeler ile ilişkisi incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca, hukuka deliller Anayasal ilke ve haklar temelinde ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise, delillerin hukuka aykırı olarak nitelendirilmesi ele alınmış ve hukuka aykırılığı ortadan kaldıracak sebepler ile kişilik haklarına ve diğer temel haklara hukuka aykırı müdahaleler yoluyla delil elde edilmesi ve somut halleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde, medenî usûl hukukunda hukuka aykırı delillerin yargılamada dikkate alınıp alınmayacağı üzerinde değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the methods for obtaining unlawful evidence are examined, it is seen that such evidence is obtained by an interference with the personal and other fundamental rights of individuals. Unlawful interference with personal rights and other fundamental rights in private law disputes may raise the issue of unlawful evidence in the proof process. Evidence obtained through violation of personal rights and other fundamental rights should not be submitted to the court as a means of proof. If it is submitted to the court as a means of proof, it should not be considered as evidence by the court. The first part of our study first addresses the basic concepts of the law of proof under the civil procedure law, as well as the relationship between the law of proof and unlawful evidence. Secondly, it analyzes the relationship of unlawful evidence with the principles that dominate the civil procedure law. The first part also discusses unlawful evidence on the basis of Constitutional principles and rights. The second part of our study analyzes the characterization of evidence as unlawful ones and elaborates on the reasons that will eliminate the unlawfulness, and analyzes comprehensively the obtaining of evidence through unlawful interference with personal rights and other fundamental rights, as well as concrete cases. The third part of our study evaluates whether unlawful evidence will be considered in the proceedings under the civil procedure law.