Obez ve aşırı kilolularda biyomekaniksel faktörlerin denge, düşme riski ve ağrı üzerindeki etkileri
The effects of biomechanic factors on balance, risk of falling and pain in obes and overweight
  1. Tez No: 755451
  2. Yazar: ŞEHİDE NUR DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR KAYA CİDDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Obez ve aşırı kilolu bireylerdeki postural faktörlerin ayak fonksiyonelliği, denge, düşme riski, hareket korkusu ve fiziksel aktivite üzerine etkilerini araştırmayı amaçladığımız çalışmaya 18-65 yaş arası 110 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar, normal kilolu grup (NKG) (VKİ: 30, n=30) olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Katılımcıların baş, omuz, diz ve kalça angülasyon ve translasyon değerleri PosturScreen uygulaması ile değerlendirildi. Denge değerlendirmeleri tek ayak üzerinde durma testi (TAÜDT) ve süreli kalk yürü testi (SKYT) ile; naviküler drop test ile ayakta Medial Longitudinal Ark (MLA) yüksekliği değerlendirildi. Bireylerin düşme riskleri Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ) ile, ayak fonksiyonellikleri Ayak Fonksiyon İndeksi (AFİ) ile, fiziksel aktivite seviyeleri Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA) ile ve hareket korkuları Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
110 participants between the ages of 18-65 were included in the study, which we amed to investigate the effects of postural factors on foot functionality, balance, risk of falling, fear of movement and physical activity in obese and overweight individuals. Participants were normal weight group (NWG) (BMI: 30, n=30) were divided into 3 groups. Head, shoulder, knee and hip angulation and translation values of the participants were evaluated with PosturScreen application. Balance evaluations we-re made by single leg standing test (SLST) and timed up-and-go test (TUG); The height of the standing Medial Longitudinal Arch (MLA) was evaluated with the navicular drop test. In addition, the risk of falling of individuals was evaluated with the International Fall Activity Scale (FES-I), their foot functionality with the Foot Function Index (FFI), their physical activity level with the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), and their fear of movement with the Tampa Kinesiophobia Scale (TKS).