Üniversite öğrencilerinin travma ile başa çıkabilme algısı ile öz şefkat ve yaşam stresi arasındaki ilişkinin karma yöntemle incelenmesi
Examining the relationship between university students' perceptions of coping with trauma, self compassion and life stress with mixed method
- Tez No: 755473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BARBAROS YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin travma ile başa çıkabilme algısının öz şefkat ve yaşam stresi ile ilişkisini karma yöntemle incelemektir. Araştırmanın nicel kısmında ilişkisel tarama metodu kullanılmıştır. Nicel çalışma grubu 574 (%76.1) kadın ve 180 (%23.9) erkek olmak üzere 754 kişiden oluşmaktadır. Nicel veri toplama araçları olarak Travma ile Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği, Öz Duyarlık Ölçeği, Güncellenmiş Öğrenci Yaşamı Stres Envanteri kullanılmıştır. Nicel veri analizlerinde betimsel istatistik, t testi, tek yönlü ANOVA, Pearson korelasyon analizi, aşamalı regresyon analizi kullanılmıştır. Bu araştırmada Travma ile Başa Çıkabilme Algısı ve Öz Şefkat cinsiyete göre farklılaşmamaktadır. Yaşam Stresi kadın öğrencilerde erkek öğrencilere göre anlamlı olarak daha yüksektir. Sosyoekonomik düzeye göre Öz Şefkat ve Yaşam Stresi puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmaktadır. Bu araştırmada Öz Şefkatin Bilinçlilik alt boyutu Travma ile Başa Çıkabilme Algısını anlamlı düzeyde yordamaktadır. Araştırmanın nitel kısmında olgu bilim metodu kullanılmıştır. Nitel çalışma grubunu 11 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nitel araştırma verileri içerik analizi ile analiz edilmiştir. Bu araştırmada travma sonrası başa çıkabilmeye yönelik Sosyal Destek, İnanç, Yardım, Yeni Kararlar ve Meşguliyetler olmak üzere dört tema ortaya çıkmıştır. Nicel ve nitel araştırma sonuçları ilgili literatür ile desteklenerek tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' perception of coping with trauma and self-compassion and life stress using a mixed method. Relational screening method was used in the quantitative part of the study. The quantitative study group consisted of 754 people, 574 (76.1%) women and 180 (23.9%) men. As quantitative data collection tools, the Perception of Coping with Trauma Scale, the Self-Compassion Scale, and the Updated Student Life Stress Inventory were used. Descriptive statistics, t-test, one-way ANOVA, Pearson correlation analysis, stepwise regression analysis were used in quantitative data analysis. In this study, the perception of coping with trauma and self-compassion do not differ according to gender. Life stress is significantly higher in female students than in male students. There is a significant difference between Self Compassion and Life Stress scores according to socioeconomic level. In this study, Consciousness sub-dimension of Self Compassion significantly predicted Perception of Coping with Trauma. In the qualitative part of the study, the phenomenology method was used. The qualitative study group consists of 11 university students. A semi-structured interview form prepared by the researcher was used. Qualitative research data were analyzed by content analysis. In this research, four themes emerged as Social Support, Faith, Help, New Decisions and Occupations for coping with post-traumatic. Quantitative and qualitative research results are discussed with the support of the relevant literature.