Okul öncesi eğitimde çevre eğitimi alanında yapılan çalışmaların içerik analizi
Content analysis of the studies made in the field of environmental education in pre-school education
- Tez No: 755474
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYCAN BULDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı 2000-2021 yılları arasında ulusal alanda yayımlanmış okul öncesi eğitimde çevre eğitimi ile ilgili yapılmış makale ve tezlerin yıllara, yayın türüne, araştırma modeline, örneklemine, veri toplama araçlarına ve veri analiz yöntemlerine göre yönelimlerini belirlemektir. Çalışmada betimsel araştırma türlerinden birisi olan içerik analizi esas alınmıştır. Araştırmanın evreni 33 yüksek lisans ve doktora tezinden, 52 makale olmak üzere toplamda 85 bilimsel çalışmadan oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Yapılan araştırmada anahtar sözcükler kapsamında;“okul öncesi ve çevre eğitimi”taranmıştır. Bu kapsamda konu hakkında yapılan diğer çalışmaları göz ardı etmemek adına;“okul öncesi eğitimi”,“çevre eğitimi”ve“ilköğretim ve çevre”kavramları da taranmıştır. Ayrıca kaynaklara; Google Akademik, DergiPark ve YÖK'ün tez veri tabanı olmak üzere üç farklı veri tabanından ulaşılmıştır. Tezlerde ise“izinli”tezler seçilmiştir. Araştırma sonucunda; yıllara göre çalışmaların dağılımında en fazla çalışmanın yakın tarihlerde yapıldığı ve buna sebep olarak, araştırma konusunun yeni bir konu olması görülmektedir. Dahil edilen çalışmaların en fazla oranda makale türünde olduğu, yaklaşım olarak nitel araştırma, model olarak tarama modelinin kullanıldığı görülmektedir. Evren-örneklem grubunun çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu ve sayısal olarak da en fazla 11-30 araştırma grubu büyüklüğü ile çalışıldığı göze çarpmaktadır. Veri toplama araçlarından çoğunlukla ölçek kullanıldığı görülmektedir. Ayrıca araştırmacılara; evren örneklem grubunu genişletmeleri, veri toplama araçlarını ve analiz yöntemlerini değiştirmeleri ve sayısını arttırmaları, daha az araştırma yapılan çalışma gruplarını dahil etmeleri ve böylece daha fazla çalışmaya ulaşabilecekleri gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the orientation of the article sand theses on environmental education in preschool education published in the national area between 2000-2021 according to years, publication type, research model, sample, data collection tool sand data analysis methods. Content analysis, which is one of the descriptive research types, was used in the study. The universe of there search consists of 33 master's and doctoral theses, 52 articles, a total of 85 scientific studies. The sample of the study was determined by the criterion sampling method. Within the scope of the keywords in the research;“preschool and environmental education”was scanned. In this context, in order not to ignore other studies on the subject; The concepts of“preschool education”,“environmental education”and“primary education and environment”were also scanned. In addition, resources; It was accessed from three different data bases: Google Academic, DergiPark and YÖK's thesis data base. In the theses,“on leave”theses were selected. As a result of the research; In the distribution of studies by years, it is seen that the most studies have been done recently and there a son for this is that the research topic is a new one. It is seen that the included studies are mostly in the type of articles, qualitative research is used as an approach hand scanning model is used as a model. It is striking that the majority of the universe-sample group is composed of student sand there search group has been studied with a maximum size of 11-30 numerically. It is seen that scale is mostly used among data collection tools, and methods such as t test and Anova are mostly used among analysis methods.